„Očekávám, že za rok 2015 ta částka bude mnohem vyšší,“ uvedla Šlechtová v porovnání s nedočerpanými penězi za loňský rok.

Na rok 2014 se napřed predikovalo nedočerpání ve výši 33 miliard, později 24 miliard. Nakonec se nedočerpalo devět miliard.

Šlechtová ještě čeká na výsledky analýz a na přelomu ledna a února předloží přesná čísla vládě. Odhaduje však, že se bude jednat o desítky miliard.

Zkritizovala Jourovou

Za snížení nedočerpaných prostředků v loňském roce může prý mimo jiné nastavení nového systému na ministerstvu, kdy loni na podzim vystřídala v jeho čele Věru Jourovou. „Ministerstvo potřebovalo řídit a já osobně se domnívám, že řízeno nebylo,“ prohlásila. „Chci tady systém a ten jsem tady nastavila,“ dodala.

Minulé vedení zkritizovala také za to, že během něj vzniklo několik projektů, které považuje za zbytné a musela je zastavit.

Šlechtová rovněž potvrdila informace, že se Evropské komisi nelíbí některé části služebního zákona, který je jednou z podmínek pro vyplácení evropských peněz. Komisi se prý nelíbí zejména to, jak je v zákoně ošetřeno odměňování úředníků. Šlechtová nevyloučila, že bude zapotřebí zákon novelizovat.

Ministryně se vyjádřila také k tématu pražských stavebních předpisů. Podle ní jsou nezákonné a nevymahatelné, neboť prý byly uvedeny v účinnost, aniž by byl dodržen zákon. „Nové pražské stavební předpisy jsou v podstatě uvedeny v nesouladu se zákonem, jsou nezákonné,“ uvedla.