„Děkujeme za Vaši odpověď i za slova omluvy demonstrujícím na Albertově dne 17. listopadu letošního roku. Těchto slov si vážíme,“ uvedli iniciátoři původní výzvy Zimovi Václav Němec, Štěpán Špinka a Štěpán Holub.

„Chápeme, že zvláště ve věcech veřejných může být velmi obtížné určit, jaké jednání je v konkrétní situaci náležité. O to více je však podle našeho přesvědčení důležité rozlišovat mezi podstatným a nepodstatným a s rozhodností bránit základní demokratické principy a hodnoty tam, kde jsou ohroženy,“ stojí dále v otevřeném dopise.

Podle autorů by akademická obec měla jít příkladem, což by se prý mělo odrazit také na výběru řečníků a pozvaných osob u ceremoniálu. Akademiky totiž pobouřilo, že studentské vůdce zastupoval na ceremonii na pražském Albertově advokát Miroslav Jansta.

Zimovi vadilo házení vajec

Akademici v pondělí zaslali Zimovi otevřený dopis, kde jej kritizovali za to, že se ohradil proti hlučným protestům adresovaným prezidentu Miloši Zemanovi. Podle akademiků bylo namístě hlasitě protestovat proti jeho politickému směřování. [celá zpráva]

Pod dopisem je podepsáno přes 80 osobností Karlovy univerzity včetně například Tomáše Sedláčka, Martina Putny, Jaroslava Flegra, děkana Fakulty humanitních studií Ladislava Benyovszkého a proděkanů Matematicko-fyzikální fakulty Jana Trlifaje a Petra Kolmana.

Zima reagoval s tím, že názorově je s akademiky zajedno a pouze se ohradil vůči házení vajec a pískotu při zpěvu studentské hymny. Omluvil se ostatním, na které kritiku vztáhnout nechtěl.