Chládek vyzval ředitele škol, aby ještě jednou prověřili, jak jsou jejich školy zabezpečeny. Česká školní inspekce podle něj školy postupně kontroluje. Drtivá většina je zabezpečena dobře, některé jsou ale nezajištěné a odemčené.

Ministr nicméně upozornil, že právě škola ve Ždáru, kde útočila psychicky nemocná žena [celá zpráva], byla nadstandardně zabezpečena.

„Měli tam čipy u vchodu i kamery, navíc, to se moc neví, ten útok částečně probíhal i mimo školu,“ řekl.

Zmíněný standard zabezpečení nyní ministerstvo chystá, podle Chládka by měl být kombinací čipů u vstupu s přítomností pracovníka, který by u dveří dohlížel. Na splnění těchto požadavků budou určeny peníze z fondu na zabezpečení. Školy by měly také studenty trénovat na to, jak se má člověk chovat v mimořádných situacích.

Snížení hranice trestní odpovědnosti na 14 let

„Škola není vězení, nelze ji hermeticky uzavřít,“ upozornila v debatě poslankyně hnutí ANO a ředitelka střední odborné školy Ivana Dobešová. Podle ní v současnosti některé školy nemají na adekvátní technické a personální zabezpečení finanční prostředky.

Další část debaty se vrátila k útoku chovance na vychovatele v Králíkách. Ministr školství kromě zlepšení podmínek v ústavech podporuje snížení hranice trestní odpovědnosti na 14 let. Pro snížení o rok ze současných 15 let by byla i poslankyně Dobešová.

Konkrétní částku potřebnou pro zabezpečení škol ministr neuvedl. Ze čtyř miliard navíc, které školství v rozpočtu dostalo, půjde podle Chládka půl miliardy na platy, 300 miliónů do učebních pomůcek, 800 miliónů korun do sportu a více než 200 miliónů na rozšíření kapacity školek.