Spolupředkladatel novely, poslanec hnutí Úsvit Karel Fiedler ČSSD připomněl, že norma mohla být projednána již na minulé schůzi, ale vládní koalice to odmítla. „... a dnes tady brečíte, že vám utíká čas?“ podivil se poslanec.

„Je to největší nespravedlnost po listopadu 1989 potvrzená zákonem, kterou jste provedli v této zemi,“ obořil se na pravicovou opozici poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, podle něhož bylo normou lidem odebráno až 150 miliard korun.

„Je to pravda, zeptejte se lidí. Byli jste někdy na náměstí? Asi moc ne, protože tolik ochranky nemáte,“ pokračoval Foldyna.

Projednání opět v nedohlednu

Jeho vystoupení nadzvedlo poslance ODS Marka Bendu. „Já už jsem v této Sněmovně zvyklý skoro na všechno, ale neuvěřitelná neomalenost pana poslance Foldyny je úplně za hranou,“ konstatoval. Pozastavil se nad tím, že Foldyna označuje vrácení majetku za odebrání miliard.

Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna

Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna

FOTO: Petr Hloušek, Právo

„To fakt nemůžete myslet vážně. Vy říkáte tady na ten mikrofon, že se to všechno mělo nechat, protože všechno je v pořádku. To říkáte stejná slova jako Klement Gottwald,“ dodal k Foldynovi.

Ten vzápětí uvedl, že nijak nezpochybňuje vrácení majetku, ale postrádá výčtový zákon a nerozumí, proč byli církevní restituenti zvýhodněni valorizací. „Valorizaci potřebujou důchodci, a ne církev,“ dodal.

Zda se k projednávání zákona poslanci na této schůzi dostanou, není jasné. Na pokračující rozmíšky zareagoval místopředseda klubu TOP 09 a Starostů František Laudát, který požádal o přestávku na jednání klubu, a jednání tak bylo opět přerušeno.