Na konferenci Česká republika ve společné bezpečnostní a obranné politice EU mezi minulostí a budoucností: audit a perspektivy v Praze to řekl státní tajemník na ministerstvu obrany Daniel Koštoval.

Na dotaz Práva doplnil, že Američany v rámci NATO zajímají nejzávažnější problémy, zatímco na evropském kontinentu předpokládají prvotní účast zemí EU, kterým by USA technicky pomohly. Na další dotaz, jaké alternativy by si pro ČR mimo společnou bezpečnostní a obrannou politiku EU představoval, uvedl větší bezpečnostní a obrannou koordinaci zemí Visegrádu nebo tzv. koalici ochotných uvnitř EU i mimo její rámec.

Podle Koštovala účinnost společné obranné a bezpečnostní politiky EU brzdí „německý pacifismus“. Bývalý premiér Petr Nečas na konferenci zdůraznil, že bez dohody Velké Británie a Francie při neutrálním postoji nebo podpoře Německa není společná bezpečnostní a obranná politika EU možná. Exministr obrany Alexandr Vondra uvedl, že mezi touto politikou a činností NATO by nemělo probíhat soutěžení, ale měly by se vzájemně doplňovat.