Lidovcům se nelíbilo, že někteří poslanci koaličních stran předkládají samostatné návrhy zákonů. Vadilo jim, že to, že se na těchto návrzích mnohdy koalice neshodla, nebo se naopak již dávno pracovalo na jiném, vládním návrhu téhož. Tak tomu bylo například v případě návrhu zákona, který by měl zakázat kouření v restauracích.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Koaliční rada se proto v pondělí dohodla, že by poslanci napříště měli své návrhy napřed komunikovat s vládou.

„Řekli jsme, že chceme, aby návrhy zákonů šly jako vládní. Chceme, aby byl zachován legislativní proces a umenšovaly se aktivity poslanců, čemuž samozřejmě nelze zabránit, na druhou stranu je třeba říct, že chceme, aby návrhy zákonů byly vládní a prošly celým legislativním procesem,“ poznamenal na tiskové konferenci místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Poslanci však mají ústavou danou zákonodárnou iniciativu a předkládání návrhů jim fakticky zakázat nelze.

„Samozřejmě nemáme ambici omezovat jednotlivé poslance a poslankyně v tom, aby vyvíjeli to, na co mají ostatně ústavní právo, a to je legislativní činnost. Na druhé straně, pokud se jedná o vládní návrh, tak projde připomínkovým řízením a ten legislativní proces je z formálního postupu dokonalejší,“ dodal šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.