„Před chvílí jsem převzal oficiální rozhodnutí mandátového a imunitního výboru, které mi ukládá, abych se bývalé Jakešově mlátičce z Palachova týdne – poslanci Ondráčkovi, omluvil za to, že jsem řekl, že byl komunistický fízl. V rozhodnutí se píše, že to označení je ′urážlivé a nevhodné′. Kdybych se omluvil, nevhodně bych tím urazil všechny ty, kterým komunističtí fízlové typu poslance Ondráčka ničili životy, mlátili je za jejich názory a rozháněli je vodními děly,“ napsal ve středu Kalousek na svůj facebookový profil.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Reagoval tak na rozhodnutí mandátového a imunitního výboru Sněmovny, které Kalouskovi v úterý nařídilo se Ondráčkovi omluvit. Kalousek se proti tomu odvolal. [celá zpráva]

„Strany vládní koalice mají v mandátovém a imunitním výboru většinu. Toto rozhodnutí je jejich hanbou a já se na jejich hanbě podílet nebudu. Odvolal jsem se k Poslanecké sněmovně a samozřejmě se neomluvím,“ nechal se slyšet Kalousek.

Téměř všichni pro omluvu

Vzhledem k tomu, že šlo o uzavřené jednání výboru, není možné dohledat, jak jednotliví členové hlasovali. Podle informací Novinek hlasovali pro Kalouskovu omluvu téměř všichni zúčastnění s jednou či dvěma výjimkami.

Členy výboru jsou za ČSSD Stanislav Huml, Jan Chvojka, Jeroným Tejc a Roman Váňa, za ANO Matěj Fichtner, Roman Procházka, Radek Vondráček a Jiří Zlatuška, za lidovce Ludvík Hovorka, za komunisty Jiří Dolejš a Stanislav Grospič, za Úsvit Martin Lank, za ODS Miroslava Němcová a za TOP 09 Herbert Pavera, který ale podle informací Novinek na jednání chyběl.

Výbor řešil Kalouskovo vyjádření z června letošního roku, kdy prohlásil: „Poslanecká sněmovna má funkci nejenom zákonodárnou, ale taky kontrolní. Vy opravdu na tu kontrolní funkci chcete rezignovat? Vy ji nechcete mít? V duchu té komunistické mlátičky, která mluvila přede mnou a u které mi je úplně jedno, jestli byla, nebo nebyla na Václavském náměstí, protože to prostě byl komunistický fízl a jeho názory nemůžu brát vážně?"