"Dlouhodobě máme podstav, což je dáno srážkově podnormálním letošním rokem," uvedl ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek.

Hladina řeky by podle něho neměla příliš stoupat ani v následujících dnech. "Předpovědí hydrometeorologů je setrvalý stav," řekl.

Nízký stav vody podle něho prakticky zastavil vodní dopravu na Labi. "Plavba se stává nerentabilní, protože lodě by nemohly být naloženy," dodal Zídek.

Rejdaři tak letos hlavně počítají ztráty. "Je to tím smutnější, že práce by byla, zakázek máme dostatek," řekl Lukáš Hradský, vedoucí nákladní dopravy společnosti Evropská vodní doprava. Lodě plují nevytížené a navíc podle něho hrozí jejich poškození.

Nízký průtok v Ústí nad Labem

Nízký průtok v Ústí nad Labem

FOTO: Libor Zavoral, ČTK

"Od zimy ještě nebylo období, kdy bychom mohli využít plnou kapacitu našich lodí," dodal.

Sucho to ještě není

Současné nízké stavy Labe však podle vodohospodářů ještě nedosahují stavu sucha. To je pro vodočet v Ústí nad Labem stanoveno na 116 centimetrů. Absolutní minima od roku 1937, kdy se s pravidelným měřením začalo, jsou ještě nižší. V srpnu 1947 voda dosahovala do výšky pouze 84 centimetrů a průtok byl 30 metrů krychlových za sekundu.

Od roku 1955, kdy byla naplněna Slapská nádrž na Vltavě, byla minimální výška hladiny Labe v Ústí 105 centimetrů v srpnu 1963. Srpen je spolu se zářím a říjnem měsícem, kdy je hladina řeky dlouhodobě nejnižší.

Dlouhodobým zastáncem lodní dopravy na Labi je prezident Miloš Zeman, který se zasazuje o vybudování kanálu, který by spojil Labe s Odrou a Dunajem. Stavba by přišla na stovky miliard korun a měla by splavnit většinu toku Labe. [celá zpráva]