Nejnovější typ dlouhodobé srdeční podpory zvané HeartMate III podle odborníků pacientům s touto diagnózou pomůže zlepšit zdravotní stav. Mají i šanci na delší život.

Dlouhodobá srdeční podpora "třetí generace" je určena především pacientům, kteří čekají na transplantaci. Přístroj je umístěn přímo na srdci. Nevyžaduje tak vytváření podkožní kapsy, která je spojena s dalším chirurgickým zásahem s rizikem následných komplikací. Osm kusů pump včetně příslušenství poskytne institutu výrobce zdarma. Cena jedné přesahuje dva milióny korun.

Pojišťovny metodu nehradí všem

V západních státech se tato metoda využívá běžně. Důvodem, proč je v ČR omezena, je, že se v Česku zákrok pro pacienty bez výhledu následné transplantace nehradí. To chce IKEM změnit. Část vývoje a preklinického testování se uskutečnila i v Praze a čeští experti se pravidelně účastnili všech fází procesu ve Spojených státech.

Zdeněk Hostek, jeden z prvních pacientů s novou srdeční pumpou v České republice.

Zdeněk Hostek, jeden z prvních pacientů s novou srdeční pumpou v České republice.

FOTO: Vít Šimánek, ČTK

IKEM patří k devíti špičkovým centrům ze šesti zemí, kde se tento přístroj poprvé na světě mohl implantovat pacientům. IKEM se tak podle zástupce přednosty Kardiocentra IKEM Ivana Netuky zařadil do "elitního klubu" špičkových center, která jsou například v Berlíně, Hannoveru, Torontu nebo Sydney. První mechanickou srdeční podporu implantovali v institutu před jedenácti lety.