Bárta vychází z policejních odposlechů, které minulý týden zveřejnilo Právo v souvislosti s korupční kauzou bývalého prvního náměstka ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) Vladimíra Šišky a exšéfa ministerského odboru informatiky Milana Hojera. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Z nich vyplývá, že se Šiška v roce 2012 snažil zbavit spolupráce s firmou OKsystem, která zajišťovala systém výplaty státní sociální podpory, a zakázku v hodnotě 100 miliónů korun naopak nabízel svému známému Kočímu. Ten coby majitel firmy Skill působil jako subdodavatel firmy Fujitsu, která správu systému převzala.

Vít Bárta naslouchá vynesení rozsudku.

Vít Bárta na archivním snímku

FOTO: Petr Horník, Právo

„Zadal jsem svým právníkům, aby připravili trestní oznámení, které upozorní na nahrávku mezi Kristýnou Kočí a panem Jankovským, kterou pořídila Kristýna Kočí, a na souvislost s kroky jejího otce ve spojitosti s IT zakázkou za sto miliónů korun na ministerstvu práce a sociálních věcí,“ řekl Právu Bárta.

Zakázka jako úplatek

Bárta je přesvědčen, že zakázka pro otce Kočí měla být úplatkem za likvidaci samotného Bárty v rámci Věcí veřejných. O odměně hovoří sama Kočí na nahrávkách, které zazněly i u soudu ve známé korupční kauze Bárty a exmístopředsedy strany Jaroslava Škárky ohledně uplácení poslanců této strany.

„Kalousek mi poslal velkou částku nebo velkou, velmi velkou nabídku. Jako opravdu hodně velkorysou,“ uvedla Kočí v tajně nahraném rozhovoru s tehdejším ministrem pro místní rozvoj za VV Kamilem Jankovským.

„Stále více jsem utvrzen v tom, že tou nabídkou byla právě účast na připravovaném tendru pro výplatu sociálních dávek,“ podotkl Bárta.

Je Kočí nezvěstná?

Bývalá poslankyně VV Kočí se měla v úterý dostavit na policejní služebnu v obvodu Praha II, aby podala vysvětlení k jiné své kauze. Spolu se Škárkou je prověřována kvůli možnému křivému obvinění právě proti Bártovi, kterého se společně snažili usvědčit z uplácení poslanců.

„Mí právníci tam byli pozváni jako zástupci poškozeného, ale Kristýna Kočí si nepřebírá poštu, a tudíž se nedostavila,“ uvedl Bárta. „Za nějaké tři týdny bude předvolána znovu s tím, že pokud si předvolání znovu nevyzvedne, tak se ocitne v celostátním pátrání,“ dodal politik.

„Policie může podezřelému, který nepřebírá poštu a vyhýbá se řízení, uložit pořádkovou pokutu nebo ho předvést. V krajním případě by mohla přikročit i k zadržení,“ řekl Právu advokát Pavel Rameš.

Samotná Kočí v úterý nezvedala telefon a nereagovala na textové zprávy.