Bárta získal v tajných volbách 46 z 57 odevzdaných hlasů, oznámila senátorům místopředsedkyně senátní volební komise Hana Doupovcová (ČSSD). Ve Sněmovně Bártu nominoval poslanecký klub TOP 09 a Starostové a o jeho úspěchu v Senátu s levicovou většinou se proto spekulovalo.

Činnost ústavu, který má nestranně zkoumat dobu nesvobody, tedy komunismu a nacismu, provázejí pře politiků i zaměstnanců. Naposledy loni způsobilo rozruch odvolání ředitele Daniela Hermana, jehož rada ÚSTR následně bez soutěže nahradila na přechodnou dobu Pavlou Foglovou. Rada uvedla, že nebyla spokojena s prací Hermana. Herman, který je nyní poslancem KDU-ČSL a ministrem kultury, ale tvrdil, že odvolání bylo politicky motivované.

Letos oznámila Platforma evropské paměti a svědomí, že pozastavila členství ÚSTR, který je jejím spoluzakladatelem. Podle platformy je důvodem mimo jiné údajná infiltrace komunistických pracovníků do ústavu. ÚSTR nakonec minulý měsíc rozhodl sám opustit tuto organizaci, která působí v jeho pražském sídle a sdružuje podobné organizace ze zahraničí.