Od voleb do dnešního dne uplynuly tři měsíce a tři dny, upozornil na středeční tiskové konferenci Fiala. „Trojka bývá považována za příznivé číslo, ale to není případ této vlády,“ uvedl.

Podle něj už proces jejího vzniku nedává důvod k optimismu. Upozornil jednak na příliš dlouhou dobu sestavování vlády a na roli prezidenta Miloše Zemana. „Budeme mít opravdu vládu, která odpovídá parlamentní demokracii, nebo nějakou poloprezidentskou vládu?“ položil dotaz Fiala.

„Pan prezident přijal úlohu vládního personalisty a všechny kandidáty přezkoušel. Ale také si kladl podmínky, za kterých je ochoten vládu jmenovat,“ dodal.

Babiš a ti druzí

Šéfovi ODS se nelíbí zejména podmínka pro jmenování Andreje Babiše ministrem financí, tedy aby prvním čtením prošel zákon o státní službě.

„Schvalovat v prvním čtení tak závažnou normu, a ještě jako poslanecký návrh je nepochybně neodpovědné. Zcela nepřijatelné je to, že díky tomuto postupu budeme mít dvě kategorie lidí: politik pan Babiš, pro kterého dosavadní pravidla neplatí a mění se kvůli němu zákony, a pak všichni ostatní, pro které pravidla platí,“ uvedl.

Zároveň položil řečnickou otázku, kdo ponese odpovědnost za činnost vlády, když si prezident klade takovéto podmínky a prověřuje kandidáty na ministry.

„Bude to vláda prezidenta Zemana a pana Babiše, nebo vláda parlamentní většiny v čele s premiérem Sobotkou?“ nadnesl Fiala. „Obáváme se, že dnešním jmenováním se dostávají k moci lidé, kteří byli ochotni zavřít oči před jednostranným ohýbáním zákonů, kteří se nechali prověřit prezidentem a kteří se nezodpovídají panu premiérovi a nezodpovídají se Sněmovně, ale zodpovídají se především prezidentovi republiky,“ dodal.