„Kampaň pokrývá několik zásadních témat, která jsou v Rusku problém,” přiblížil motivy vzniku klipu Rostislav Valvoda, který v organizaci Člověk v tísni vede východoevropské projekty.

Zmínil omezování práce neziskových organizací, které dostávají nálepky zahraničních agentů, či omezování shromažďovacího práva pod hrozbou vysokých pokut. Dlouhodobým problémem je pro Rusko i odbojný kavkazský region. Stát nemá v oblibě ani novináře, jim různými administrativními obstrukcemi znesnadňuje práci.

„Represivní a restriktivní zákony platí v Rusku dlouhodobě a nejde jen o otázku olympiády,” zdůraznil Valvoda. Je přesvědčený, že se situace zhoršila s nástupem Putina k moci.

Mezinárodní ambice

Některé z disciplín ukazuje i spot, který Člověk v tísni natočil v ruském originále a doplnil je českými, respektive anglickými titulky. Představuje praktiky, jimž v Rusku čelí odpůrci režimu.

„Je řada témat, která se současným Ruskem neoddělitelně souvisejí. Myslíme si, že  se zájmem o olympiádu stojí za to je doplnit,” dodal Valvoda.

„Obracíme se hlavně k české veřejnosti, ale předpokládáme, že se po sociálních sítích bude video šířit i jinde,” přiblížil záměr projektu s tím, že na webových stránkách jsou odkazy i další zdroje věnující se problematice lidských práv v Rusku.

Projekt utajené disciplíny na stránkách organizace Člověk v tísni