Kontaktní čočky nosí zhruba 10 procent Čechů. Někteří z nich nalezli pod vánočním stromkem barevné kontaktní čočky nebo si je nasadili pro zpestření silvestrovského večírku. „Pokud už se člověk rozhodne pro nákup barevných kontaktních čoček, měl by si dobře vybrat prodejce. Barvivo, které čočky obsahují, totiž může být pro oko škodlivé a výjimečně i trvale zrak poškodit. Jsou-li čočky zakoupeny u renomovaných společností, nemělo by být obsažené barvivo nebezpečné,“ říká Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Kvalitní barevné čočky by zrak neměly poškozovat víc než ty běžné, mohou ale znatelně zkreslit vidění.

„Když si člověk do oka nasadí například červené kontaktní čočky, samozřejmě nevidí červeně. Proti běžným kontaktním čočkám ale ty barevné mají kruh, který překrývá pravou barvu duhovky. Někomu proto mohou barevné kontaktní čočky zužovat zorné pole nebo navozovat pocit jako v tunelu, zvláště pokud má někdo hodně široké zornice. Tento efekt je nebezpečný zejména při řízení vozidla,“ upozornil Pavel Stodůlka.

Jak rozpoznat škodlivost

Škodlivost kontaktních čoček může jejich majitel rozpoznat celkem brzy podle určitých indicií.

„Některé čočky jsou v oku nepříjemné, oko dráždí a nadměrně vysušují nebo ho mohou i poškrábat. To už je signál pro jejich majitele, že něco není v pořádku. Avšak i když tento pocit čočky nevyvolají, může oko pod čočkou špatně dýchat a na rohovce se pak mohou tvořit patologické cévy v důsledku špatného okysličování rohovky. Stejně jako u běžných kontaktních čoček je tedy i u těch barevných důležité vybrat si ty, které dobře propouštějí kyslík,“ doporučila Michaela Netuková, lékařka oční kliniky Gemini.

Stejně jako o běžné kontaktní čočky je třeba i o ty barevné pečovat. V žádném případě by se k čištění neměla používat kohoutková nebo balená voda. Kontaktní čočky je nutné oplachovat a uchovávat výhradně v roztocích k tomu určených.

„Dnešní trh nabízí víceúčelové roztoky, které oplachují, dezinfikují i hydratují kontaktní čočky a zároveň z nich odstraňují usazeniny jako proteiny či lipidy. Jednotliví výrobci přidávají do roztoků ještě další přísady, které dokážou čočky například déle udržet zvlhčené nebo eliminují původce možných infekcí. Další možností je peroxidový roztok, který je vysoce účinný. Je však nutné striktně dodržovat návod, aby se zbytky peroxidu nedostaly do oka,“ upozornil Stodůlka.

Přes internet raději ne

Kde nakupovat? „Lidé by jistě neměli svoje první kontaktní čočky kupovat na internetu, jelikož každé oko a i čočka má své parametry, které se musí skloubit tak, aby čočka vyhovovala, dobře seděla a oko nedráždila. Občasné koupení na internetu je možné, ale tento způsob nákupu nedoporučuji trvale. Zároveň je nutné chodit na pravidelné kontroly očí k lékaři či do optiky, kde kontaktní čočky prodávají,“ uzavřela Michaela Netuková.