Sobotka podle svých slov informoval Zemana o tom, že všechny strany vznikající koalice souhlasily s návrhem koaliční smlouvy. „Chybí už jen maličkost, to znamená stanovení odpovědnosti za jednotlivé resorty,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání s prezidentem.

Nyní očekává stanovisko vedení KDU-ČSL, kterým soc. dem. nabídli ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo dopravy. „Potřebujeme vědět, zda tento personální návrh lidovci již podpoří,“ prohlásil a dodal: „Stanovisko bude důležité, předpokládám, že v okamžiku, kdy ho budeme znát, tak se sejdeme znovu s předsedy obou politických stran, abychom dokončili diskusi o podobě příští vlády s tím, že vzápětí poté bych se rád sešel s panem prezidentem a už s ním diskutoval jména, která by se týkala návrhů jednotlivých stran na obsazení jednotlivých ministerstev.“

Nevylučuje, že se s prezidentem do konce tohoto roku ještě jednou sejde, aby s ním probral konkrétní personálie ve vznikající vládě.

Dorazil i Bělobrádek

Těsně před tím, než Sobotka od Zemana odešel, dorazil na Hrad také předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Šéf soc. dem. uvedl, že má Bělobrádek se Zemanem separátní jednání, na kterém zřejmě předseda lidovců informuje prezidenta o postoji jejich strany k diskutovanému ministerstvu zemědělství. To si totiž lidovci nárokují, zbylé dvě strany vznikající koalice jsou ale proti.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka po jednání s Milošem Zemanem

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka po jednání s Milošem Zemanem

FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

Sobotka nicméně uvedl, že jediné východisko vidí v trojstranné koalici s ANO a lidovci. „Nemohou být žádné pochybnosti o tom, že sociální demokracie usiluje o to, abychom dokončili koaliční debatu,“ prohlásil s tím, že doufá, že diskuse o resortu zemědělství neznemožní vznik vlády. „Znamená to určité drobné zdržení z hlediska diskuse, kterou vedeme, ale já doufám, že to bude spíš zdržení v řádu hodin než v řádu dnů.“

Dodal, že se ve čtvrtek s Bělobrádkem i šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem krátce sešel. „Dohodli jsme se na tom, že se sejdeme poté, kdy budeme znát výsledek rozhodnutí vedení KDU-ČSL,“ komentoval setkání.