Hlavním úkolem jednotky bude podle jejího velitele a zároveň pilota letounu Milana Laniaka zajištění monitorovacích letů nad egyptsko-izraelskou hranicí s mezinárodními pozorovateli na palubě a zajištění přepravy osob a materiálu mezi stanovenými destinacemi.

"Pouštní Sinaj nenabízí pro Středoevropana, zvyklého létat nad městy, lesy a poli, které umožňují relativně snadnou orientaci, téměř žádné záchytné body. I to pro nás budou nové zkušenosti," uvedl velitel. Dodal, že jeho vojáci se seznámili s prostředím a podmínkami, které je čekají, během několika letů, které absolvovali na Sinaji už před samotným nasazením.

Příprava vojenského letounu CASA před odletem 4. listopadu ráno z pražských Kbel

Příprava vojenského letounu CASA před odletem 4. listopadu ráno z pražských Kbel

FOTO: AČR, Generální štáb, ČTK

"V přímém operačním nasazení se zúročí dlouhodobá příprava posádek a zabezpečujícího personálu letounů CASA," uvedl k odletu letounu a posádky na Sinaj náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Mnohonárodní síly a pozorovatelé jsou nezávislou organizací a na Sinaji dohlížejí na dodržování podmínek mírové dohody mezi EgyptemIzraelem z roku 1979. Česko působí v misi Mnohonárodních sil a pozorovatelů na Sinaji od roku 2009 a dosud tam byli tři vojáci. Nově tak v misi bude celkem 16 vojáků.