„ODS si musí na volebním kongresu, který bude v řádu týdnů, zvolit nové silné vedení a pustit se do věcné opoziční politiky. Po paní Němcové mám druhý nejsilnější mandát uvnitř strany a v kraji máme druhý nejlepší výsledek. Jistý závazek tady je. Zda budu usilovat o post vedení strany nebo nebudu, to v tuto chvíli nechci říct. Všechno si musím promyslet,“ řekl Právu Pospíšil, který získal 36,5 procent preferenčních hlasů.

Před ním se uvnitř ODS umístila pouze Miroslava Němcová s 38,2 procenty. Ani ta ale jasně neřekla, zda bude kandidovat na předsedkyni.

ČTĚTE TAKÉ
Vedení ODS dalo funkce k dispozici

Pospíšil se vyjádřil i o výsledku úřadujícího předsedy strany Martina Kuby. „Voliči rozhodli, že ve Sněmovně nebude, což asi bude mít vliv na jeho další setrvání v čele ODS. Martin Kuba se ve chvíli, kdy padla vláda Petra Nečase, dostal do nelehké pozice. Své funkce se ale ujal dobře,“ reagoval Pospíšil.

Současné vedení ODS se shoduje, že by strana měla odejít do opozice. „Jakýkoliv jiný postup by byl v rozporu s principy demokracie. V opozici budeme kritizovat věci, které budou v rozporu s naším pravicovým programem. Pokud budoucí vláda přijde s věcmi, které jsou v souladu s našimi cíli, tak je klidně podpoříme,“ doplnil Pospíšil.