Debata se točila kolem postižené paní Lenky, kterou srazil motorkář, a ona skončila trvale invalidní.

Podle Krásy současný systém nedokáže reagovat na okamžitou situaci člověka a paní Lenka by měla mít zajištěnou dlouhodobou péči. „Člověk musí být hodně hlasitý, aby si ho někdo všiml,“ sdělil Krása.

Měla by být vyčleněna část zdravotního pojištění. Václav Krása

Jak Krása připomněl, hodlá pojištění na dlouhodobou péči, jako je například v Rakousku, prioritně prosazovat. Toto pojištění by mělo být povinné. „Měla by být na něj vyčleněna část zdravotního pojištění,“ konstatoval Krása. Zda budou muset lidé ještě něco doplácet, však neuvedl.

Jde podle něj o to, aby rodiny měly možnost pečovat o své příslušníky, jako například lidi s postižením nebo seniory.

SPOZ chce zákon o komplexní rehabilitaci

Druhý host pořadu Radek Augustin, místopředseda Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ), předseda Úřadu vlády a lídr kandidátky SPOZ za Olomoucký kraj, chce prosazovat zákon o komplexní rehabilitaci.

Podle něj v současném systému chybí a je velmi důležité, aby byl přijat.

Stát totiž podle místopředsedy SPOZ vytváří jisté podmínky a záleží, jak je postižený využije. „Zdroje jsou omezené,“ připomněl Augustin s tím, že je nutné domáhat se vlastních práv.

Místopředseda SPOZ Radek Augustin

Místopředseda SPOZ Radek Augustin

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Na přetřes v debatě přišel i prezident Miloš Zeman. Augustin uvedl, že prezidentovy názory respektuje, naopak podle Krásy role prezidenta neodpovídá tradici českého prezidentování, měl by být nadstranický.

Ohledně exprezidenta Václava Klause se oba hosté debaty víceméně shodli. Augustin s jeho názory nesouhlasí, podle Krásy není schopen reflektovat současné dění.

Rychle vznikající strany a neřízené procesy

Krása dále uvedl, že má problémy s rychle vznikajícími stranami, protože jsou v nich neřízené procesy, čímž narážel i na SPOZ. „Rozpory jsou ve všech stranách,“ kontroval Augustin s tím, že záleží i na tom, jak jsou mediálně propírané. Připomněl, že i Krása byl členem hned několika stran, mimo jiné Unie svobody.

„Tento stát nefunguje, jak by měl, panuje zde neuvěřitelný nepořádek,“ nechal se slyšet Krása. Z toho důvodu je pro prvky přímé demokracie nebo pro podporu drobného hospodářství. Augustin, respektive SPOZ, by rád něco udělal s korupcí, rozšířil by volební práva občanů a podpořil ekonomiku.