Německý kardinál Reinhard Marx při mši vyzval k pokračování smíření mezi Čechy a Němci a připomněl 75. výročí od podpisu mnichovské dohody, která znamenala okupaci Československa. Podpis mnichovské dohody podle něj bezpočet lidí v Česku i Evropě zavalil nepopsatelným utrpením.

"Násilí a bezpráví vsadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a velice se mě to dotýká," uvedl Marx, který si za svá slova vysloužil obrovský potlesk přítomných.

Na svatováclavskou pouť nepřijel kvůli soukromému programu a oslavě 69. narozenin prezident Miloš Zeman, který tak nepokračuje v tradici svého předchůdce Václava Klause, jenž se pouti v posledních letech účastnil. Chyběl tentokrát i Klaus, který je podle svého webu pracovně v USA. Lidé si v Den české státnosti při mších a poutích připomínají svatého Václava po celé republice.

Arcibiskup Dominik Duka

Arcibiskup Dominik Duka

FOTO: Petr Horník, Právo

Průvod sledoval (vpravo) Karel Schwarzenberg (TOP 09) a šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

FOTO: Petr Horník, Právo

Duka ve své řeči připomněl, že letošní mše se koná v roce, kdy se připomíná 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Zdůraznil také, že Stará Boleslav patří mezi nejstarší mariánská poutní místa a přirovnal ji například k podobným významným místům, jako je polská Čenstochová.

Ostatky sv. Václava

Lebka sv. Václava

FOTO: Petr Horník, Právo

Podle Duky se kníže Václav stal už ve středověku symbolem odvahy ke změně a naděje na příznivý osud. Při mši byla před arcibiskupem lebka svatého Václava, která je nejvýznamnější svatováclavskou relikvií. Podle Duky je lebka znakem, že byl kníže Václav také bojovníkem, který dvakrát unikl smrti.

"Potřetí podlehl zradě a zákeřnému přepadení, a to je důvod, proč zde jsme. To je důvod, proč vždy v ohrožení a ve chvílích zrady, prosíme slovy básníka, aby náš svatý kníže potěžkal kopí," uvedl Duka.

Průvod ve Staré Boleslavi

Průvod s ostatky sv. Václava

FOTO: Michal Doležal, ČTK

Podle policejní mluvčí Markéty Zlochové byla návštěvnost svatováclavské pouti nižší než v předchozích letech. Policie nezaznamenala žádné problémy v místech pouti ani v dopravě. Centrum města bylo pro automobily uzavřené.

Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Tradičně se tam 28. září u příležitosti svátku svatého Václava scházejí tisíce věřících.

Národní Svatováclavská pouť (mše s ostatky Svatého Václava)

Lebka sv. Václava

FOTO: Petr Horník, Právo

Národní svatováclavskou pouť obnovila v roce 2003 římskokatolická církev. Při své návštěvě v roce 2009 na ni zavítal nyní už bývalý papež Benedikt XVI. Tehdy na akci dorazilo 50 000 lidí. Ve Staré Boleslavi se vedle duchovního programu konají koncerty a tradiční pouťové zábavy.