Po půl hodině se situace zklidnila a horníci se s těžkooděnci neutkali. Podle policie k tomu přispěla komunikace odborářů a antikonfliktního týmu.

Podle předsedy odborů Jaromíra Pytlíka neplánované vtrhnutí do budovy jen ilustruje, jak moc jsou horníci naštvaní. Sám přišel situaci zklidnit a dostal několik facek od svých kolegů.

Horníci v budově provolávali, že budova je jejich, protože si ji zaplatili z „vlastních daní ”.

„Ta situace je špatná a bojíme se o práci. Manažeři se tváří, že je krize a přitom jezdí v drahých autech. A nám chtějí snižovat mzdy,“ zlobil se Vladko z Dolu Darkov.

Horníci vtrhli do budovy OKD

Horníci vtrhli do budovy OKD

FOTO: Jiří Tomaškoviš, Právo

Pytlík řekl, že škodu, kterou horníci vevnitř způsobili, samozřejmě uhradí. Horníci v budově rozbili okno.

Protesty kvůli kolektivní smlouvě

Zaměstnanci největšího podniku na Ostravsku protestem vyjadřovali podporu odborům při vyjednávání nové kolektivní smlouvy. Horníkům hrozí výraznější snížení platů, než jsou ochotni přijmout. Dalším důvodem protestu je i napjatá situace na Dole Paskov, kterému hrozí uzavření.

Dav lidí s prapory v rukou a píšťalkami v ústech vyrazil od stadiónu Bazaly v 15 hodin. Prošel ulicemi Bohumínská, Českobratrská a Sokolská na Prokešovo náměstí, kde se demonstrace konala.

Těžkooděnci domlouvají horníkům v budově OKD.

Těžkooděnci domlouvají horníkům v budově OKD.

FOTO: Jiří Tomaškovič, Právo

Desítky naštvaných horníků, které proti plánu vtrhly do opuštěného sídla budovy OKD, vevnitř zastihly jen mluvčího společnosti Marka Síbrta. Protestující mu chtěli předat rakev, kterou nesli v čele průvodu.

Společnost v budově v centru města již oficiálně nesídlí, k 1. září se přestěhovala na Důl Darkov v Karviné. V bývalém sídle se už nachází jen několik krabic s věcmi, jinak je prázdná.

Video

Demonstrace horníků na Prokešově náměstí. Zdroj: Pavel Karban, Právo

V Ostravě neprotestují pouze horníci z OKD, ale transparenty upozorňují i na jejich kolegy například z Mostecké uhelné či Dolní Rožínky.

OKD provozuje na Ostravsku čtyři doly: Paskov, Darkov, Karviná a ČSM. Loni se v nich vytěžilo 11,2 miliónu tun uhlí. Za první pololetí letošního roku vykázala mateřská firma NWR ztrátu přibližně asi 10,2 miliardy korun.

OKD je s 13 tisíci pracovníky největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji. Kvůli špatným hospodářským výsledkům a situaci na trhu s uhlím letos těžaři podnikají úsporná opatření, například přestěhování ředitelství na Důl Darkov v Karviné. Firma už propustila 250 administrativních pracovníků.