„Rádi bychom přijali co nejdříve deset romských asistentů prevence kriminality, budeme proto žádat ministerstvo vnitra, aby na ně peníze uvolnilo co nejdříve. Příslib totiž už od ministerstva máme, a to takový, že by mohli nastoupit od 1. července 2014, chtěli bychom ale, aby to bylo mnohem dříve,“ sdělil ostravský primátor.

Na zvýšeném počtu asistentů se vedení města dohodlo se zástupci romské komunity i městské policie na společné schůzi, která se konala kvůli srpnovému protiromskému pochodu. Ministr vnitra v demisi Martin Pecina tehdy avizoval, že by rád navýšil počet asistentů prevence kriminality ve městech. A Ostrava má být jedním z nich.

Romové přislíbili vytipovat vhodné kandidáty

Romové i vedení ostravského magistrátu si od navýšení asistentů především z řad Romů slibují, že na území města dojde ke snížení kriminality a k uklidnění situace v problémových lokalitách, kde žijí sociálně vyloučení.

„Jsme teď totiž v situaci, kdy se žít a fungovat ve městě bojí jak Romové, tak i většinová populace. Samozřejmě se zvýšil dohled nad problémovými lokalitami i ze strany městské policie,“ upozornil Kajnar a dodal, že u romských asistentů bude značnou výhodou například to, že umí romštinu a znají mentalitu vlastní komunity. „Budou fungovat jako prostředníci mezi policií a romskými občany. Mohli by mít větší autoritu než strážníci z majoritní společnosti,“ doufá primátor.

Město plánuje, že na příští rok ve svém rozpočtu navýší finanční prostředky pro městskou policii, aby se k ní mohli následně i přidat strážníci z řad romských asistentů.

„Ostravští Romové nám zase přislíbili, že se pokusí vytipovat vhodné kandidáty s odpovídajícím vzděláním a čistým trestním rejstříkem, kteří by se mohli asistenty prevence kriminality stát,“ doplnil Kajnar. Asistenty bude vybírat komise vytvořená ze zástupců ministerstva vnitra, policie, ostravského magistrátu a z řad městské policie. „Základní podmínkou bude bezúhonnost, komise přihlédne také ke zkušenostem,“ upozornila ostravská mluvčí Andrea Vojkovská. Podle ní budou asistenti doprovázet strážníky.