Nový subjekt se jmenuje „Hlavu vzhůru“ (odkaz na předvolební heslo ODS z roku 1998) a jeho předsedkyní bude Jana Bobošíková. Kromě ní se ve straně sejdou bývalí členové ODS a také zástupci pronárodní konzervativní iniciativy D.O.S.T.

„Dnes odpoledne (v pátek, pozn. red.) se u prezidenta Václava Klause sešla široká skupina zástupců politických subjektů i jednotlivců, kterým osud naší země není lhostejný. Podařilo se najít shodu na tom, že je třeba vytvořit silný volební blok stejně smýšlejících lidí, který nabídne občanům České republiky cestu ke svobodě a prosperitě,“ píše se v prohlášení, které hnutí Právu zaslalo.

Velmi si vážíme osobní podpory Václava Klause, ale nikam nás neponese na svých zádech.Jana Bobošíková

Bobošíková Právu řekla, že nový volební blok zaštítí její strana Suverenita: nemusí tedy shánět tisíc podpisů nutných pro registraci. Zároveň odmítla, že by tato strana nesla stigma „klausovců“.

Přidali se odpadlíci z ODS

„Velmi si vážíme osobní podpory Václava Klause, ale nikam nás neponese na svých zádech. Místo na slunci si vybojujeme sami,“ řekla Právu předsedkyně hnutí, které program zveřejní v nejbližších dnech.

„Našimi politickými protivníky bude ta část politického spektra, která si říká pravice, ale jen ničí tuto zemi, tedy ODS a TOP 09,“ řekla Právu Bobošíková.

Hnutí přilákalo několik odpadlíků právě z ODS: například exposlance Borise Šťastného či vyloučeného Tomáše Úlehlu. K „Hlavu vzhůru“ se přidal také Jiří Janeček a jeho Pravá frakce, Michal Doktor (dříve ODS, nyní Jihočeši), který ještě před několika hodinami nevyloučil kandidaturu za ODS, či někteří vyloučení komunální politici ODS: Pavel Caldr a Bohumil Zoufalík.

Původním plánem bylo vytvořit subjekt, za který by kandidoval Václav Klaus, a jeho oporou by byli i expremiér Mirek Topolánek a exposlanec za ODS Petr Tluchoř. To se však nezdařilo a Klaus ve středu oznámil, že kandidovat nebude. Naznačil ale, že případná nová strana může počítat s jeho podporou.

„V průběhu následujících dvou měsíců rád aktivně pomohu těm, kteří i beze mne do tohoto volebního souboje půjdou,“ prohlásil ve středu Klaus.