Trojice nadšenců z Nadace Železná Opona Václav Vítovec, Milan Skočovský a Milan Linhart přetvořila tento symbol jaderného zbrojení v unikátní muzeum, které ve světě nemá obdoby. Pro veřejnost se vstupní, šest a půl tuny vážící pancéřová vrata otevřou poprvé v sobotu 17. srpna.

„Pracovali jsme na tom rok a půl od vyčistění pozemních prostor přes shánění exponátů až po instalaci samotné expozice. Byly to tisíce dobrovolných hodin bez jakékoliv finanční dotace,“ říká s hrdostí v hlase dokumentarista Milan Linhart. Podobných objektů podle něho existovalo ve východní Evropě dvanáct, ale zachoval se pouze jediný, právě v Brdech.

Součástí expozice jsou různé předměty, které vojáci poztráceli

Součástí expozice jsou různé předměty, které vojáci poztráceli.

FOTO: Patrik Biskup, Právo

Betonový bunkr z roku 1968 je zapuštěný deset metrů pod zem. Základ tvoří hlavní manipulační hala o rozloze 240 metrů čtverečních, čtyři kóje o rozměru 7x15 metrů pro ukotvení kontejnerů s jadernými hlavicemi a technologické zázemí. Teplota uvnitř je celoročně šest stupňů Celsia a vlhkost vzduchu se pohybuje okolo 90 procent.

Maketa jaderné hlavice, které byly v Brdech uloženy

Maketa jaderné hlavice, které byly v Brdech uloženy.

FOTO: Patrik Biskup, Právo

„Mapovali jsme hlavně vojenský jaderný program Sovětského svazu a USA během studené války. Jednu část expozice jsme zaměřili na mírové využití atomové energie,“ pokračoval Linhart. Sbírka je obohacena také o řadu artefaktů. „Jsou to různé předměty, které tam vojáci poztráceli nebo někam zapadly, jako knoflíky, mince, plechovky, jídelní příbory, ale také třeba espézetky z vojenských aut,“ vypočítával Linhart.

Působivé je i původní technické zázemí umístěné v labyrintu místností, z nichž každá je uzavíratelná ponorkovými dveřmi. „K vidění je například šestiválcový dieselagregát, chladicí kompresory, vzduchové filtry, ale také třeba záchody pro personál,“ upřesnil Linhart.

 Sklad je zapuštěný deset metrů pod zem

Sklad je zapuštěný deset metrů pod zem.

FOTO: Patrik Biskup, Právo

Nadace má objekt pronajatý od ministerstva obrany na osm let. Muzeum bude otevřeno každou sobotu až do konce září, nová sezóna pak začne od dubna.

„Plánujeme vždy dvě prohlídky s výkladem, a to v 11 a v 15 hodin pro skupiny od 15 do maximálně 25 zájemců. Ti se musejí předem přihlásit na webové stránce muzea,“ uzavřel Linhart. Vstupné je sto korun, důchodci to mají za polovinu a děti do 15 let neplatí nic.