Nyní se resort připravuje na krizové scénáře. Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) totiž znovu zkoumá, zda dodatky smluv, skrze něž jsou nyní provozovány stávající systémy výplaty dávek, nejsou v rozporu se zákonem. To konstatoval již v minulosti, a ačkoliv své rozhodnutí v rozkladovém řízení zrušil, „lze očekávat, že zákaz plnění dodatků uloží opětovně“, míní resort.

„Mojí snahou je najít právně konformní řešení pro stabilizaci a zlepšení funkcionality agendových informačních systémů, a to na přechodnou dobu. Tedy do doby implementace nového integrovaného systému,“ konstatoval Koníček.

„Konformní přechodné období u systémů pro výplatu dávek si vyžádá tři až čtyři roky,“ očekává Koníček.

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová

FOTO: Petr Horník, Právo

S vypsáním tendru na nového dodavatele systémů počítala i předchozí ministryně Ludmila Müllerová (TOP 09). Ta chtěla soutěž vyhlásit nejpozději v červenci a v březnu příštího roku uzavřít smlouvu s tím, že nový systém by mohl fungovat již od roku 2015. Koníčkovy plány celý proces prodlužují.

 Výplata dávek
Agendové informační systémy (AIS) pro výplatu nepojistných dávek tvoří šest systémů pro následující oblasti: zaměstnanost, hmotná nouze, sociální služby, zdravotně postižení, veřejná služba a státní sociální podpora. Měsíčně se jejich prostřednictvím vyplácí v průměru 1,9 miliónu dávek v hodnotě zhruba 6,3 miliardy korun.