„V přílivu velmi teplého vzduchu z oblastí severní Afriky se budou teploty na našem území pohybovat v sobotu od 30 do 35 stupňů Celsia, v neděli na Moravě a ve Slezsku i v pondělí od 33 do 38 stupňů Celsia. Nelze vyloučit, že se ojediněle teplota vyšplhá i k 40 stupňům Celsia,“ informoval ČHMÚ.

Letos se zatím nejvyšší teplota zastavila na hodnotě 37,2 stupně, a to 18. června na měřicí stanici Praha-Karlov.

Teplo i v noci

„Na řadě míst očekáváme překonání teplotních rekordů,“ upozornili meteorologové s odkazem na tropický víkend. Například nejstarší česká stanice v pražském Klementinu, měřící od roku 1775, eviduje k 28. červenci nejvyšší teplotu 35,9 stupně, naměřenou v roce 2005.

Velmi teplé budou podle meteorologů také noci. V neděli bude nad ránem mezi 15 až 20 stupni, v pondělí může být přes noc až 23 stupňů.

Už v pondělí se ale dostaví přeháňky a bouřky. Na většině území se mírně ochladí, jen na jižní Moravě mohou přetrvávat extrémní teploty. V dalších dnech by se opět mělo vrátit slunce a denní maxima se budou pohybovat mezi 25 až 30 stupni. Na obvyklé letní teploty mezi 25 až 30 stupni by se mělo počasí vrátit na přelomu července a srpna.