„Premiér Petr Nečas (ODS) mi při středečním jednání předal dopis Evropské komise (EK) jímž se certifikace pro ROP Jihozápad obnovuje. Považuji to za jednu z nejlepších zpráv v poslední době. Obce, města i další žadatelé se už nemusí obávat, že projekty, s nimiž uspěly, zůstanou neproplacené. Potěšilo mne, že EK uznala naše argumenty, s nimiž jsme se na ni obrátili a nesouhlasili s pozastavením certifikace pro chybovost některých projektů,“ konstatoval Zimola.

Hejtman věří, že se podaří odblokovat i současnou patovou situaci o úhradě korekcí, která se týká několika krajů.

„Trváme na tom, že za údajnou chybovost kraje nenesou zodpovědnost, ale tu mají regionální rady, vyplývá to i ze zákona o regionálním rozvoji z roku 2000. Proto jsme ve středu premiérovi a ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) navrhli, aby půjčku, kterou je ministerstvo financí ochotno poskytnout na uhrazení korekcí krajům, dalo regionálním radám, neboť ty jsou podle státu i ministra za chyby zodpovědné,“ dodal hejtman.

Podotkl, že premiéra i ministra zřejmě návrh hejtmanů zaskočil a nechtěli se k němu okamžitě vyjádřit. Hejtmani však doufají, že ministr Kalousek na něj přistoupí a patová situace se odblokuje.