„A co mám jako dělat, když nemám prachy? Třeba za tu lampu mi snad v bazaru dají aspoň dvacku nebo padesátku. A ty nabíječky taky něco hodí,“ kalkuloval značně zanedbaný muž poté, co je vytáhl z červeného kontejneru ve Slezské ulici v Praze a chystal se na další kousky. 

Hlasujte pro redaktora práva Jindřicha Gintera v boji o cenu čtenářů za články o kšeftování s dluhy. Díky vám postupuje do závěrečného kola. Finále už ve středu.

Těchto sběrných nádob je po celé republice bezmála 1700. Všechny bude muset firma upravit.

„Někteří zoufalci totiž dělají neuvěřitelné eskamotérské kousky pro to, aby něco z nádob dostali. A pak je musí vystřihávat hasiči. Pracujeme proto na úpravě vstupních bubnů, jimiž se staré elektro do nádob v systému zpětného odběru vhazuje,“ potvrdila Právu mluvčí kolektivního sběrného systému Asekol Hana Ansorgová.

Ročně registrují desítku případů, kdy někdo, kdo se něco snažil vyndat ven, uvíznul. „Bude jich ale více,“ uvedla Ansorgová.

Hasiči vyprošťovali ženu, která se ocitla v kontejneru na elektroodpad.

Hasiči na Zlínsku vyprošťovali před časem ženu, která vlezla do kontejneru na elektroodpad dokonce celá. To, jak se jí to podařilo, byl kousek hodný eskamotéra v reality show hledající talenty. Její páčení ven pak už ale nijak zábavné nebylo. FOTO: HZS Zlínského kraje

Podle ní tito lidé doufají, že něco zpeněží, ale většinou je to jen marnost nad marnost. „Ve starých mobilech jsou sice drahé kovy, ale ve velmi malém množství. Hodnotu z vyhozených drobných spotřebičů lze získat teprve až recyklační technologií ve velkém měřítku,“ dodala.

Vyprošťování ženy nebylo jednoduché.

Museli přijet hasiči a nasadit do akce i jeřáb, asistovala k tomu záchranka. FOTO: HZS Zlínského kraje

  

Elektrokopové obrážejí výkupny

Pokud bude kolem „elektrokopa“ zrovna projíždět policejní hlídka, má oprávnění ho z kontejnerů alespoň vykázat. Ze zákona je totiž to, co už lidé do kontejnerů na tříděný odpad vyhodili, majetkem provozovatele.

Skládky se musí pořád hlídat neboť dochází i k jejich samovznícení.

Elektroodpad často končí ve skládkách komunálního odpadu. V mase skládky je teplota kolem šedesáti stupňů. Když se smísí nevypočitatelné chemické koktejly, dochází k samovznícení. Elektroodpad pak přilévá "oleje do ohně". Obsahuje mix různě reagujících látek. Malé spotřebiče proto patří do sběrného dvora. Uložení ve vaší obci je zdarma. FOTO: Archív Právo

„Když se navíc musí kontejner rozstříhat, aby se zaklíněná ruka dostala ven, vzniká nám škoda, kterou zaplatí pojišťovna. Po výtečníkovi to ale může pak vymáhat, byť reálné, že z těch lidí něco vysoudí, příliš není,“ konstatovala Ansorgová.

Články Jindřicha Gintera nominované na cenu veřejnosti.

Velkým problémem jsou podle ní výkupny kovů. „Jak je možné, že klidně vykoupí zjevně odcizené věci, jako jsou třeba víka od kanálů nebo vytrhané kabely? To pak v zoufalých lidech vzbuzuje mylné očekávání, že něco od výkupen dostanou na ruku, když přinesou vyřazené elektrozařízení,“ zdůraznila Ansorgová.

Velký elektroodpad, jako jsou pračky a ledničky, patří rovněž do sběrného dvora. Jenže lidé z nich ještě chtějí trhnout dle váhy nějakou korunu, a tak je vozí do výkupen kovů, lidově do kovošrotu. Výkupny ale ze zákona nesměji pračky a ledničky vykupovat. Přesto se tak děje. O výkupnách čtěte více ZDE.  FOTO: Archív Elektrowin