„Téměř polovina výkupen se dopouští přestupků či porušení zákona. Zloději, často lidé odkázaní na sociální dávky, nosí do výkupen kradené koleje, víka od kanálů. Jen na železnici vznikne ročně škoda 30–40 miliónů korun,“ uvedla Hana Ansorgová z Asekolu.

Navíc jde o život, když je kanál otevřený nebo je zničené zabezpečovací zařízení na železnici. Inspekce životního prostředí přitom o problému ví, jenže zjevně nemá páky, jak to zarazit.

Podpořte i vy svým hlasem redaktora Práva Jindřicha Gintera v boji o novinářskou cenu čtenářů za články o kšeftování s dluhy. Finále se blíží.

Už v polovině minulého roku po svých kontrolách konstatovala: „Provozovatelé nedodržují systém zpětného odběru a odděleného sběru elektrozařízení. Ve sběrnách se běžně nacházely vykoupené elektrické bojlery, pračky, elektromotory, sporáky a další elektrozařízení, které byl ne vždy provozovatel oprávněn vykoupit.“

Dále se podle ní potvrdilo, že „vypalování kabelů a součástek obsahujících měď, je stále poměrně běžný, avšak nikoli legální způsob získání mědi“.

„Podle novely zákona o odpadech se nesmí vykupovat elektronický odpad. Když do výkupny někdo přiveze pračku, ve které samozřejmě jsou elektronické součástky, měli by ji odmítnout vykoupit a poslat lidi na sběrný dvůr nebo jiné místo zpětného odběru,“ potvrzuje na EnviGroup.cz Aleš Šrámek z Asociace recyklátorů elektronického odpadu. Jenže výkupny to ignorují. Pračky a sporáky se tady vrší jako by se nechumelilo.

A tak odborníci diskutují, inspekce kontroluje, konstatuje již známé a vykradači kovů dál, všem na očích, tahají svůj náklad na dvoukolácích do výkupen, které je vítají s otevřenou náručí.

Články Jindřicha Gintera nominované na Novinářskou cenu 2012 čtěte zde.