„Jedná se o fary ve vesnicích, kde nefungují farní společenství. Dotčené budovy by zbytečně chátraly,“ řekla Právu mluvčí biskupství Alena Ouředníková.

V souvislosti s očekávanou postupnou restitucí církevního majetku biskupství zvýšenou aktivitu své realitní kanceláře nepředpokládá. Podle plzeňského biskupa Františka Radkovského není prodej restitučních nemovitostí na pořadu dne.

ČTĚTE TAKÉ
Banky si brousí zuby na církevní miliardy

„Neuvažovali jsme o tom. Zatím mám pocit, že nám toho moc vracet nebudou,“ řekl Právu Radkovský.

Na webu Fary.cz je nyní v nabídce patnáct objektů. Například památkově chráněná fara v Čížkově – budova z roku 1680 je k mání za 2,7 miliónu. Nebo barokní fara v Křečovicích. Cena: milión.

Stav řady staveb je ale dost neutěšený. Třeba u na první pohled vyfiknuté fary v Lubenci zaujme poznámka: Sklep nelze popsat, neboť je zaplaven vodou do výše asi padesáti centimetrů.

Žádný nevěstinec!

Kupec musí souhlasit s tím, že někdejší fara nebude využívána v rozporu s dobrými mravy, třeba jako herna či nevěstinec. „To je přímo zakotvené v kupní smlouvě, stejně jako to, že pokud by chtěl objekt dále prodat, máme na něj předkupní právo,“ upozornila Ouředníková.

Výtěžek z prodeje zůstává konkrétní farnosti. „Peníze ale nejdou třeba přímo na opravu kostela, vkládají se do majetku, který dále vynáší – a z těchto zisků se pak hradí kupříkladu rekonstrukce církevních staveb,“ vysvětlila Ouředníková.

Farnosti tak třeba kupují byty, které pak dál pronajímají, jen v Plzni jich je v nabídce na uvedeném webu jedenáct, z toho jen tři jsou neobsazené. Biskupství provozuje i vysokoškolské koleje – dvojlůžkový pokoj stojí 2400 měsíčně.

Pro srovnání: na kolejích Západočeské univerzity se ceny pronájmů dvojlůžkových pokojů pohybují od 2120 do 2580 korun.