Zeman přivítal Barrosa před třemi vlajkami EU a třemi českými vlajkami. Symbolická bude velká část středečního Barrosova programu, kdy spolu se Zemanem vztyčí na prvním nádvoří Pražského hradu vlajku unie a bude přítomen Zemanovu podpisu dodatku lisabonské smlouvy, která umožňuje vznik záchranného fondu eurozóny.

Barrosa čeká rovněž schůzka s premiérem Petrem Nečasem a zavítá do evropské agentury pro satelitní navigační systém, který přesídlil do české metropole.

Nejde jen o vlajku, ale i o podpis eurovalu

Zeman Barrosa do Prahy pozval krátce po svém zvolení. Vlajka EU nad sídlem českých prezidentů zavlaje skoro měsíc po Zemanově inauguraci.

Zemanův předchůdce v prezidentském křesle Klaus si vlajku EU na Hradě nepřál a takzvaný euroval podepsat odmítal, považoval ho za "zrůdnou a absurdní věc".

Prezident Miloš Zeman na Hradě přivítal předsedu Evropské komise Josého Manuela Barrosa.

Prezident Miloš Zeman na Hradě přivítal předsedu Evropské komise Josého Manuela Barrosa.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Záchranný fond je určen pro pomoc zemím eurozóny, které se potýkají s finančními problémy. Nedokončená česká ratifikace na faktické fungování eurovalu nemá vliv, podstatný je pro země platící eurem. Zeman sám připustil, že podpis je symbolickým aktem. Podle Zemanova odhadu se ČR k jednotné evropské měně připojí nejdříve za pět let. Česko je jedinou z 27 zemí EU, která ratifikaci dodatku nedokončila. Jako poslední tak učinila loni v listopadu Británie.

Barroso byl v Česku před 15 měsíci, v prosinci 2011 se účastnil pohřbu bývalého prezidenta Václava Havla. Česko navštívil také během českého předsednictví v EU v roce 2009.