„Během zítřka bude definitivně stanoven termín jmenování,“ řekl v pondělí Mynář Novinkám. Prezident hodlá jmenovat ve stejný den nejen Mynáře, ale také Jaroslava Hlinovského na pozici tajemníka a Hanu Burianovou do funkce tiskové mluvčí.

S otazníkem zatím zůstává termín jmenování velvyslance Hynka Kmoníčka na post šéfa zahraničního odboru Hradu. Pokud se vrátí do Česka z Austrálie zhruba do týdne, bude jmenován společně se svými třemi kolegy. V opačném případě bude uveden do funkce zvlášť.

Domlouval jsem s panem prezidentem, že bych si vzal deset až čtrnácti dnů na seznámení se s chodem kanceláře.Vratislav Mynář

Mynář si po nástupu do pozice kancléře vezme „čtrnáct dní hájení“, kdy se seznámí s fungováním kanceláře. V pondělí se na tom Mynář dohodl se Zemanem.

„Domlouval jsem s panem prezidentem, že bych si vzal deset až čtrnácti dnů na seznámení se s chodem kanceláře, odbory a jednotlivými pracovníky,“ prozradil budoucí kancléř. Nevylučuje přitom, že poté může navrhnout prezidentovi změny zahrnující třeba rušení odborů.

Mynáře v čele SPOZ zřejmě nahradí Štengl

Příští týden v sobotu se v Praze koná sjezd SPOZ. Mynář už nebude obhajovat funkci, s největší pravděpodobností ho nahradí současný první místopředseda zemanovců Zdeněk Štengl.

Situaci ve čtvrtek probere nejužší vedení SPOZ. „Ve čtvrtek zasedne politická rada, kde budeme hledat nejlepší řešení ve spojitosti s mojí osobou a SPOZ,“ sdělil Mynář, který se sjezdu, pořádaném tradičně v Top hotelu Praha, zúčastní.

Mynář si nadále hodlá ponechat funkci předsedy zlínské krajské organizace zemanovců. „Nevidím kolizi mezi pozicí kancléře a krajského předsedy,“ soudí.

V každém případě požádá Zemana, aby mu spojení světa politiky s Hradem posvětil. „Budu pana prezidenta žádat, abych nemusel být apolitický a nestraník. Chci v pozici kancléře nalézt i určitý prostor pro SPOZ,“ prozradil Mynář.