Informaci přinesly v sobotu Lidové noviny. Deník s odkazem na české a slovenské archivy uvedl, že otec současné české první dámy Livie Klausové Štefan Miština působil jako vedoucí cenzurního oddělení Ústředny státní bezpečnosti (ÚŠB). Z této funkce byl v roce 1942 pověřen sepsáním majetku deportovaných slovenských Židů, čímž se mohl podílet na jejich perzekuci.

Během dvou dnů tak pořídil podle Lidových novin několik desítek seznamů zabavených věcí, písemností a cenností. Celkem zajistil na účtech židovských organizací 186 336 slovenských korun a 104 424 na hotovosti.

Právě rodina Václava Klause před volbami nešetřila kandidujícího Karla Schwarzenberga, částečně kvůli jeho rodinným příslušníkům. První dáma Livia Klausová například na adresu Schwarzenbergovy manželky uvedla, že si nepřeje, aby česká první dáma neuměla česky.

Václav Klaus mladší zase na Schwarzenberga útočil kvůli jeho tchánovi Johannu Hardeggovi, jenž byl podle něj aktivním nacistou. Schwarzenberga zkritizoval také za to, že jeho otec působil v extrémní kolaborantské organizaci Vlajka.

Schwarzenberg a jeho žena se tehdy bránili tvrzením, že by potomci neměli být viněni za činy svých předků. O svém otci ale Schwarzenberg prohlásil, že z Vlajky odešel ve chvíli, kdy zjistil, že by mohla kolaborovat.