„Věřím, že u nás se nic takového nemůže stát, nicméně je běžnou praxí, že provozovatelé klubů často nerespektují počet osob, které se na základě kolaudace mohou v daném prostoru pohybovat," konstatoval starosta první pražské městské části Oldřich Lomecký (TOP09).

"Z celkem 300 provozoven je na území Prahy 1 rizikových 55. Nyní na ně apelujeme, aby měli kapacitu podniku vyvěšenu na viditelném místě, aby bylo možné je jednoduše zkontrolovat. To může městský strážník i náš inspektor ze stavebního úřadu, který provede měsíčně zhruba dvacet kontrol,“ komentoval opatření starosta.

Hostů bývá mnohonásobně více

Z denní praxe v centru Prahy ovšem vyplývá, že v podniku, kde podle kolaudačního schválení má být maximálně 18 hostů, se v pátek večer tlačí například 60 lidí. Často jsou únikové východy zastavěny přepravkami nebo lednicemi, nebo se v podnicích používá zakázaná pyrotechnika, která se stala osudnou právě brazilským studentům.

Kluby:
přípustný počet lidí:
Kostel
155 (na svých webových stránkách uvádí kapacitu 2000 lidí - pozn. red.)
Roxy
600
James Dean
210
Rock Café
528
Harley´s Bar
98
Bombay Bar
150
Chapeau Rouge
264
La Mafia
78
Dejavu
87

„Obáváme se hlavně sklepních prostor, které kluby v centru Prahy často využívají. Z rizikových provozoven nám nyní dělá největší starosti klub Kostel v kostele sv. Michaela, kde se koncentruje velká masa lidí a dlouhodobě se nedodržuje stanovený počet návštěvníků. Už nyní jednáme s majitelem o jeho uzavření. Měla by tu vzniknout galerie, nebo nějaký výstavní prostor,“ uvedl příklad Lomecký.

Pokud podmínky schválené stavebním úřadem ovšem nedodržuje přímo majitel objektu, nikoli ten, který má prostor pronajatý právě od Prahy 1, která s ním tedy může ukončit smlouvu, je sankcionování složitější.

Až desetitisícové pokuty

Správní orgán, tedy stavební úřad, jim může uložit pokutu v řádech desetitisíců korun. „Pro některé to není příliš vysoký trest. Ale věřím, že kontroly budou mít svůj efekt. Někteří provozovatelé už i vyvěsili list s nejvyšším přípustným počtem osob,“ dodává starosta Prahy 1.

List s maximální obsazeností by měl být v každé provozovně vyvěšen na viditelném místě.

List s maximální obsazeností by měl být v každé provozovně vyvěšen na viditelném místě.

FOTO: Stáňa Seďová, Právo

O tom, že se tragédie pražským klubům nevyhýbají, bohužel svědčí i případ z konce října minulého roku. Opilý osmadvacetiletý mladík se v klubu James Dean v Praze 1 podle svědků nebezpečně nakláněl přes zábradlí, až se převážil, nebo do něj omylem strčili další příchozí, a spadl z třímetrové výšky. Utrpěl těžké poranění hlavy, kterému v nemocnici podlehl.