„Politici mají spolu mluvit, mají mít schopnost se dohodnout a dohodu dodržet,“ představil Zeman své tři zásady politické kultury. Vyslovil též přání, aby se v průběhu příštích pěti let ČR výrazně posunula ke skandinávskému modelu sociálního státu. Řeč přišla i na prezidentské novoroční projevy. Zeman přislíbil, že pokud bude zvolen, bude se snažit, aby tyto projevy byly k přečtení a neobsahovaly fráze.

Zeman čelil i kritickým otázkám týkajícím se transparentnosti financování jeho volební kampaně. Pochyby odmítl a poukázal na případy, kdy není na jeho účtu uveden dárce. Podle Zemana jde o hotovostní vklady pokladnou, kdy se příslušný údaj objeví na účtu až zhruba za týden.

Během debaty se řešila i budoucnost EU, Zeman se vyslovil pro stanovení minimální sazby daně z příjmu v rámci Unie. „Potřebujeme zbavit EU daňových oáz, například Kypru,“ prohlásil. V případě zavedení eura v ČR se pak Zeman vyslovil pro uspořádání referenda.

Dalajlámu by na Hradě nepřijal

Zeman také uvedl, že v pozici prezidenta by se nesešel s dalajlámou. Odkázal na to, že není náboženský vůdce. „Kdybych byl náboženský vůdce, bylo by mi potěšením se s dalajlámou setkat,“ poznamenal. Dalajláma má podle Zemana právo se v ČR setkat s náboženskými představiteli. „A to je všechno,“ doplnil.

Prezidentský kandidát se vyjádřil i ke svému rivalovi Karlu Schwarzenbergovi, který se debaty z časových důvodů nezúčastnil. Prozradil, že mu poděkoval za hlasování v OSN, kdy se ČR postavila proti samostatné Palestině. Doplnil, že naopak kritikou na Schwarzenbergovu adresu nešetřil kvůli uznání Kosova.