Bárta na přinesené base demonstroval rozdílné ceny, které by za ni lidé zaplatili v německém Weidenu a v Praze. Právě do Weidenu směřoval v minulých dnech jeden z autobusů VV, které strana vypravila do zahraničí v rámci kampaně, v níž nabízela lidem výhodnější nákupy v sousedních zemích. Dotyčná basa piv podle Bárty stojí v Německu o 167 korun méně než v Praze.

Bárta uvedl, že drahé potraviny v České republice „nejsou jen výsledkem dražšího DPH (sic), ale jsou kumulací několika politických rozhodnutí“. Bártovi vadí také „silný diktát výrobců potravin“, což podle něj vede k příliš koncentrovanému trhu.

Kalousek pivo odmítl

Na závěr své řeči požádal NečaseKalouskem, aby přijali jeho symbolický dar v podobě basy piv, kterou položil na lavici členů vlády. Premiér v tu chvíli nebyl na svém místě přítomen, ministr financí se ale přihlásil o slovo. „Pane poslanče, já bych si to klidně i vzal,“ řekl Kalousek. Vzápětí ale vysvětlil, proč tak neučiní: „Já vážně nevím, jak by to v tomto justičním čase posoudil soudce Šott.“

Právě soudce Jan Šott na jaře vyměřil Vítu Bártovi 18měsíční podmínku za podplácení v tzv. obálkové kauze. Bárta se měl podle rozsudku pokusit podplatit své bývalé stranické kolegy poskytnutím bezúročných půjček. Podle obžaloby si penězi kupoval loajalitu svých někdejších stranických kolegů Kristýny KočíJaroslava Škárky.

Bárta už na sebe dříve upozornil nošením nejrůznější předmětů do Sněmovny. Ministra školství Petra Fialu obdaroval například urnou jako symbol pohřbívání českého školství, Karolíně Peake zase věnoval smuteční kytici.