Společnost Flow East plánuje na místě domu postavit novou budovu, která prý splňuje požadavky moderního života, je energeticky efektivní a přináší i kancelářské a maloobchodní prostory. Předseda představenstva James Woolf uvedl, že projekt přinese nová pracovní místa a investice přes 50 milionů eur (přibližně 1,2 miliardy korun).

Majitel mohl výstavbu nové budovy plánovat již loni. Bourat v památkové rezervaci umožnil svým rozhodnutím památkový odbor magistrátu. Památkáři z ministerstva kultury sice shledali jeho stanovisko jako nezákonné a o půl roku později ho zrušili, to bylo ale pozdě, protože tak lze učinit jen do dvou měsíců.

Vizualizace budovy, která by v budoucnu mohla stát na na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze

Vizualizace budovy, která by v budoucnu mohla stát na na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze

FOTO: ČTK

Rozkladová komise ministerstva kultury proto toto rozhodnutí ministerských památkářů doporučila zrušit, neboť majitel domu už půl roku počítal s rozhodnutím magistrátu a jeho ministerské zrušení by mohlo údajně ohrozit jeho investici. Tehdejší ministr kultury Jiří Besser (TOP 09 a STAN) stanovisko komise potvrdil.

Demolici kritizoval i Havel

Ministerstvo kultury dostalo letos dvakrát návrh na prohlášení domu památkou. Na základě toho prvního úředníci příslušné řízení nezahájili, v dubnu se podnětem začali znovu zabývat a řízení zahájili. Rozhodnutí, že dům není památkou, nabylo právní moci 1. října.

Proti bourání domu protestovali odborníci, upozorňovali na to, že ministr kultury by měl při svém rozhodnutí hájit spíše zájmy státu v oblasti památkové péče než zájmy soukromého investora. Tehdy známou podobu chystané novostavby kritizoval loni i bývalý prezident Václav Havel.