Lidé upozorňovali na problémy s ubytovnami. Obávají se vzniku nových objektů pro sociálně slabé a rozšiřování těch stávajících. Rovněž zazněly kritické hlasy týkající se kriminality a nepořádku.

Kolem šesté hodiny večerní byly na místě zhruba dvě stovky lidí. Počet protestujících však postupně narůstal. V době, kdy před lidi předstoupil klatovský starosta Rudolf Salvetr, mohlo být přítomno až kolem pěti set nespokojených obyvatel.

„Žádné nové ubytovny nepřipravujeme. A pokud soukromé subjekty chtějí, jsme připraveni jim takovou činnost ztížit,“ vysvětloval Salvetr s tím, že město nemá páky, jak problémové občany vykázat.

V Klatovech se sešlo asi 500 lidí.

V Klatovech se sešlo asi 500 lidí.

FOTO: Jan Švábek, Právo

Lidé si stěžují

„Máme v domě jednoho nepřizpůsobivého. Ničí náš majetek a v bytě hlučí i v noci. Navíc za ním chodí bezdomovci, kterým dává klíče od hlavních dveří,“ stěžovala si jedna z přítomných žen.

„Pětkrát za rok mně vykradli zahradu. Zničí i plot, ale nikdo to neřeší,“ sdělil nahlas další z protestujících. Lidé si rovněž stěžovali na nedostatečnou činnost klatovských strážníků, které přímo na místě hájil jejich velitel František Kacerovský.

Na akci, která nebyla oficiálně hlášena, se Klatované svolali pomocí emailů a prostřednictvím sociálních sítí, kde koloval podezřelý dopis, který celou akci inicioval. Ten mezi lidmi začal obíhat chvíli před druhým kolem senátních voleb. Salvetr nevyloučil, že cílem textu mohla být i snaha poškodit ho jako jednoho z kandidátů do Senátu.

Trestných činů je méně

V dopise se píše o narůstající kriminalitě a rozšiřování ubytoven v bývalém areálu Stavebního podniku. „Objekt je kolaudován jako kanceláře. Žádnou změnu užívání na ubytovnu jsem nepodal,“ sdělil již ve středu Právu majitel objektu Jan Nový a dodal, že v objektu má vyrůst fitcentrum a v novém areálu bude pronajímat kanceláře.

Hlasy o narůstající kriminalitě pro změnu zpochybnila mluvčí policie Dana Ladmanová. Podle policejních statistik bylo loni na Klatovsku prošetřováno 498 trestných činů, za stejné období letos policisté zaznamenali pokles o 31 případů. Počet násilných trestných činů klesl ze 44 případů na 17.

„Uvedená statistika potvrzuje skutečnost, že bezpečnostní situace na teritoriu města Klatov není tak závažná, jak je prezentována občanům města Klatov ze strany některých osob i prostřednictvím komunikačních sítí na internetu,“ uvedla Ladmanová.