Pracovní skupina jednání ukončila zhruba po jedné hodině. Její zástupci odmítli výsledek jednání komentovat, chtějí se vyjádřit až po zasedání poslaneckého klubu.

Podle informací Práva z kuloárů se však na úpravách balíčku nedohodli.

Následovalo setkání vedení ODS. "Myslím, že se rozpočet začne projednávat tak, jak bylo plánováno. Jeho stažení a přepracování je ale jedna z variant, která bude muset nastat, pokud se klub ODS nedohodne," řekl předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek.

Vůdce skupiny stranických rebelů Petr Tluchoř k tomu v úterý prohlásil: "Pořád věřím, že může být předložen koaliční návrh balíčku, který by byl v souladu s programem ODS. Nebude-li předložen, pokusíme se ho předložit my."

Tluchoř již v pondělí uvedl, že zatím žádná dohoda není. [celá zpráva]

Otázka pokračování vlády

O konsolidačním balíčku, podle něhož se má kupříkladu DPH zvýšit o jeden procentní bod na 15 a 19 procent, by měl jednat poslanecký klub ODS od 10:00. Pokud se pracovní skupina shodne na nějaké z variant řešení, bude následovat schvalování v klubu. Následně se balíček projedná ve Sněmovně, kde jej musí schválit celá koalice.

Stabilizační balíček obsahuje kromě zvýšení daně z přidané hodnoty také omezení výdejových paušálů živnostníků, zvyšuje daň z převodu z nemovitostí, zavádí tzv. milionářskou daň u osob s vyššími příjmy a další úsporná opatření.

Balíček už jednou ve Sněmovně neuspěl a vláda s ním proto spojila hlasování o důvěře.

S balíčkem úzce souvisí také návrh státního rozpočtu na příští rok, ten lze podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) projednávat až po schválení úsporných opatření.