Halík se musel náročné a rizikové operaci podrobit poté, co mu lékaři v srdci odhalili rozsáhlý agresivní nádor. Lékaři IKEM mu v dubnu místo srdce voperovali dvojici čerpadel. Halík se tak stal vůbec prvním pacientem, který podobný zákrok přežil. Nyní čekal na vhodného dárce, aby mohl dostat srdce nové.

Jakub Halík, jemuž lékaři z IKEM nahradili srdce dvojicí čerpadel

Jakub Halík, jemuž lékaři z IKEM nahradili srdce dvojicí čerpadel

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Čech má místo srdce umělá čerpadla, cítí se dobře a čeká na transplantaci

O jeho smrti informovaly deníky Aha! a Blesk. Halíkovi selhala játra a ledviny, lékaři ale zatím neví proč. "Příčinu smrti budeme moci sdělit až po histologickém vyšetření, jehož výsledky budeme mít nejdříve za dva týdny. Již nyní ale víme, že srdeční čerpadla na vině nejsou, ta byla v pořádku," řekl Blesku přednosta kardiocentra IKEM Jan Pirk.

Necítil srdce

Halík po dubnové operaci prohlašoval, že si absenci srdce příliš neuvědomuje. "Nebuší mi srdce a necítím tep," řekl.

Lékaři po operaci s napětím čekali, zda se neobjeví komplikace například v podobě dalšího nádoru, který by zabránil plánované transplantaci. Kvůli ní totiž musí pacienti užívat množství léků na snížení imunity, což naopak napomáhá šíření nádorů. Místo toho přednosta Pirk připustil, že by se muž mohl v budoucnu vrátit k povolání hasiče.

Jakub Halík míří v doprovodu lékařů na tiskovou konferenci

Jakub Halík na fotografii z 29. srpna, kdy mířil v doprovodu lékařů na tiskovou konferenci

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Podobnou operaci před Pirkovým týmem zkusili jen lékaři v americkém Houstonu, kde je jedno z nejlepších kardiocenter na světě. Pacient po sedmi dnech ale zemřel. Čeští doktoři postup zdokonalili. Halík, který dřív pracoval jako hasič a záchranář, se po operaci stal prvním pacientem na světě, který neměl vůbec žádný hmatný pulz.