Přivolaní odborníci z Národního bezpečnostního úřadu situaci zklidnili: jde sice o zařízení k odposlechu, které ale bylo ve výrobě a v užívání zhruba před dvaceti, pětadvaceti lety.

Poslanci tu slavili

Podle nich šlo o evidentně „mrtvou“ štěnici, která neměla žádné připojení ke zdroji, dráty byly přeštípnuté.

Přesto se nálezem Korteho komise do včerejška zabývala. Místnost, kde bylo zařízení odhaleno, totiž patří k velice exponovaným − během zasedání Sněmovny tu obědvají ministři. Tradici, kdy předseda Sněmovny zve na oběd členy vlády, zavedl již krátce po vzniku ČR Milan Uhde a nezrušil ji žádný z jeho následovníků.

Pravidelně se tu scházejí ministři i nyní. V minulosti si salónek pronajímali i někteří poslanci k oslavám životních jubileí.

„Obrátili jsme se na Útvar zvláštních činností. Zajímalo nás, zda je možné nějak toto zařízení identifikovat, třeba podle výrobního čísla. Podle zprávy techniků nešlo o mikrofon, ale o reproduktor, který neměl žádné označení,“ uvedl Korte.

„Přiznám se, že jsem tomu moc nerozuměl, protože ač mám od maturity již dost dlouho, přesto se spíše laicky domnívám, že mikrofon a reproduktor je jedno a totéž, záleží jen na tom, jak je to zařízení polarizováno,“ řekl Korte.
Dodal, že tedy mohla i tahle štěnice sloužit k odposlechu. Kdy bylo zařízení instalováno, komu patřilo a kdy přestalo být využíváno, však již není možné zjistit.

Protože ale odborníci poslance jednoznačně ujistili, že nyní jde o štěnici nefunkční, o čemž komise informovala i kancelář Sněmovny, včera celou záležitost komise uzavřela.

Ať si poslanci dají prověřit kanceláře

„Žádné podezření z odposlechů jsme nyní nezaznamenali, komise nic takového nezařizovala. Nevím o nikom z našeho klubu, že by si nechal své kanceláře prověřit,“ řekl Korte, který předpokládá, že by ho kolegové o takové věci informovali.

Korte nález starobylé štěnice ve Sněmovně bere spíše jako úsměvnou záležitost.

„Netrpím paranoiou, a jestli někdo má pocit, že je důležitý, a chce mít jistotu, tak ať si to nechá prověřit,“ dodal šéf sněmovní komise.