„Očekávám od premiéra, že se za vedení ODS bude distancovat od anonymního šíření pomluv a místo toho začne jednat s vlastními poslanci. My se rozhodně nedáme těmito estébáckými diskreditačními praktikami zastrašit a budeme dál prosazovat změnu balíčku tak, aby neškodil české ekonomice a respektoval program ODS a zájmy našich voličů,“ napsal ve čtvrtek Tluchoř na svém facebookovém profilu.

Proti spojování rebelie občanských demokratů s kauzou IZIP se ozval ve čtvrtek v České televizi i další odpůrce zvýšení DPH, poslanec ODS Boris Šťastný. Poukázal, že vždy patřil ke kritikům zmíněného projektu elektronických zdravotních knížek.

Podobně se vyjádřil pro středeční Právo i exministr zemědělství Ivan Fuksa. „S tím to opravdu, ale opravdu nesouvisí,“ řekl. Stejně mluvil i Tomáš Úlehla. „Samotného by mě to nenapadlo, i když jsem ve správní radě VZP. Ujišťuji vás, že to nemá s mým rozhodnutím ani drobet společného,“ sdělil Právu.

Vyšetřování ve VZP kvůli IZIP

Ve středu se objevily informace, že motivací poslanců ODS je snaha odvést pozornost od kauzy elektronických zdravotních knížek, kterou v pondělí odstartoval ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Někteří jsou totiž na IZIP napojeni. [celá zpráva]

Proti zvýšení DPH hlasovalo ve středu několik poslanců ODS. Byli to Petr Tluchoř, Jan Florián, Marek Šnajdr, Radim Fiala, Tomáš ÚlehlaIvan Fuksa. Koalice přitom potřebovala 101 hlasů, aby přehlasovala veto Senátu. Všichni rebelující poslanci svorně tvrdí, že jejich motivací je dodržování programu ODS. [celá zpráva]

Vláda již příslušnou normu přijala znovu a do Sněmovny ji předloží i s žádostí o vyslovení důvěry. [celá zpráva]

Vedle změny sazeb DPH na 15 a 21 procent by mělo dojít i k omezení výdajových paušálů živnostníků, či zavedení solidárního příspěvku pro lidi s nejvyššími příjmy.