Jelínek krok policie spojuje s tím, že poslanci v polovině srpna vyprší tříměsíční lhůta pro jeden z důvodů jeho vazebního stíhání - možné ovlivňování svědků. Detektivové se podle něj snaží o to, aby Rath neměl peníze na složení kauce pro případné propuštění z vazby.

Rathova vila v pražské Hostivici.

Rathova vila ve středočeské Hostivici.

FOTO: Petr Janiš, Právo

Informaci o zajištění Rathova majetku potvrdil také druhý poslancův advokát Adam Černý. "Dá se předpokládat, že toto má být jeden z kroků, jak ztížit možnost kauce," řekl Novinkám Černý. Upřesnil, že koluzní vazba má Rathovi uplynout 13. srpna.

Česká televize později s odvoláním na Černého uvedla, že v pátek rovněž proběhl bez přítomnosti právníků výslech Rathovy poslanecké asistentky.

Pancová a Kott už obestavený majetek mají

Jeho spoluobvinění, ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a exposlanec Petr Kott, mají obestavený majetek už od května. "Podle mého názoru je to kvůli snaze zamezit nahrazení vazby peněžitou zárukou," prohlásil advokát Jelínek.

Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimiliónového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Před necelými třemi týdny pak policie doručila Sněmovně žádost na Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, na vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a na dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice. Podle médií přijal od zástupců firem Hospimed, Puro-Klima a B.Braun Medical celkem devět milionů korun.

Spolu s Rathem zadržela policie v květnu dalších sedm lidí, například Pancovou či Kotta. Také oni se podle odposlechů podíleli na machinacích se zakázkami ve středočeských nemocnicích. V červenci pak detektivové začali stíhat devátého člověka.

Mandátový a imunitní výbor by se měl kvůli Rathovi sejít na počátku září, následně by měli o jeho vydání rozhodovat poslanci.