Zvýšit zájem Čechů o darování krve a omladit dárcovskou základnu se snaží Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) pomocí kampaně Daruj krev s VZP. Klíčovou součástí projektu je mobilní aplikace, která chce na odběrná místa přitáhnout zejména mladší dárce. Díky ní mají uživatelé chytrých telefonů vždy u sebe aktuální přehled o stavu krevních zásob ve všech 79 transfuzních stanicích v celé republice.

Dárci stárnou

„Dobrovolných dárců je v Evropě relativně hodně. Velkým problémem v celoevropském měřítku je však stárnutí dárcovské základny. Nejčastěji darují krev lidé ve věku 40 až 54 let. Velkým úkolem je proto přilákání nových, mladších dárců,“ vysvětluje Kateřina Pulkrábková z oddělení externí komunikace VZP.

Pojišťovna by ráda vyvrátila mýty, které dárcovství provázejí, a pomohla lidem překonat strach. Právě ten je totiž nejčastějším důvodem, proč nechodí darovat krev, a až na druhém místě je lhostejnost. Příčinou těchto postojů bývá často neznalost. Lidem chybějí informace, jak dů-ležitá je darovaná krev pro záchranu životů.

Snadno zjistí, kde krev chybí

Díky aplikaci Daruj krev s VZP lidé snadno zjistí, jak probíhá odběr krve či vstupní vyšetření, nebo kdy a kde mohou krev darovat. Vše najdou přímo na displeji svého telefonu.

„Uživatelé aplikace mají jistotu, že na odběr nepůjdou zbytečně. Na transfuzní stanici se dostaví tehdy, když chybí jejich krevní skupina,“ uvedla Pulkrábková.

Mobilní aplikace Daruj krev s VZP je určena pro operační systémy iOS (iPhone, iPad) a Android. Aplikace je zdarma ke stažení na AppStore a na portálu Google Play. Jejím hlavním přínosem je možnost zveřejňovat aktuální stav krevních zásob v jednotlivých transfuzních stanicích. Aplikace tedy slouží jako nástroj k přímé komunikaci mezi transfuzními stanicemi a potenciálními dárci.