„Je to čerstvá záležitost. Do smluvních podmínek jsme si dali, že ve vozech Dopravního podniku Ostrava se nesmějí elektronické cigarety používat,“ sdělil Právu mluvčí DPO Miroslav Albrecht.

Ostravští strážníci ale naopak rozšíření e-cigaret spíše vítají. „Městská policie a zcela jistě i občané mohou kvitovat to, že díky elektronickým cigaretám odpadá problém se znečišťováním veřejného prostranství odhozenými nedopalky,“ řekla mluvčí ostravské městské policie Dana Klišová.

„Nelze ale říci, že bychom schvalovali, nebo ne, jejich používání. My kontrolujeme jejich prodej, aby se nedostaly do rukou osobám mladším 18 let, a také, aby se nekouřilo na zakázaných místech. Jenže v současné době platná legislativa neřeší zákaz kouření elektronických cigaret. Bude-li tento zákaz jmenovitě zakotven v legislativě, bude možné jeho porušování řešit,“ dodala Klišová.

Základní funkční části e-cigarety: vyměnitelná náplň (cartridge) s obsahem nikotinu, nosné složky, aromata a další látky; atomizér, kterým náplň prochází a teplem se mění z kapaliny na páru (atomizér někdy bývá vyměnitelnou součástí náplně) a baterie jako zdroj energie pro atomizér.

Plusem je u e-cigaret zcela jistě to, že se podílejí na snižování přestupků proti tabákovému zákonu. Za rok 2006, kdy začal tabákový zákon platit, řešili ostravští strážníci zhruba 16 tisíc přestupků. O rok později ještě o čtyři tisícovky více. „Následně však se již lidé seznámili s novým zákonem a stále více se začaly objevovat elektronické cigarety a přestupků začalo razantně ubývat. V roce 2008 jich bylo kolem jedenácti tisíc, vloni pak „jen“ 1386,“ shrnula Klišová.

Hygienici varují

Hygienici ale před používáním elektronických cigaret varují, jelikož dosud nebyly dostatečně prozkoumány důsledky jejich používání. „Ani z hlediska dopadu na jejich uživatele. Nejsou k dispozici data, na základě kterých by bylo možné jednoznačně tvrdit, že užívání e-cigaret je neškodné pro nekuřáky v okolí,“ upozornila Renáta Brablcová, vedoucí odboru hygieny výživy na Krajské hygienické stanici v Ostravě.

Dodala, že s ohledem na to, že uživatel nevdechuje kouř, ale páru, není vystaven hlavním karcinogenním faktorům obsaženým v cigaretovém kouři. „Světová zdravotnická organizace již v roce 2008 na svých webových stránkách uvedla, že neignoruje možnost používání elektronických cigaret jako prostředku k odvykání závislosti na cigaretách, avšak do doby předložení průkazné klinické studie a toxikologické analýzy nelze akceptovat e-cigaretu jako legitimní prostředek k léčbě závislosti na tabáku,“ zdůraznila ostravská hygienička.

Tabákový zákon v České republice zatím podmínky používání e-cigaret na veřejných místech neupravuje, počítá se proto s jeho novelizací. Také v rámci Evropské unie neexistuje zatím jednotná právní úprava.