Zásah přežil, při příjezdu záchranářů byl při vědomí. "Odvezli jej do hradecké fakultní nemocnice na pozorování," uvedl pro ČTK mluvčí krajských záchranářů Tomáš Ježek.

Hasiči měli 150 výjezdů

K více než 70 případům spojeným s úterní odpolední bouřkou vyjížděli dobrovolní i profesionální hasiči v Hradci Králové a blízkém okolí. Další čtyři desítky výjezdů se uskutečnilo na Náchodsku. „Lze očekávat, že v celém Královéhradeckém kraji se mohlo jednat o přibližně 150 zásahů,“ uvedla mluvčí krajského záchranného sboru Martina Žahourková.

Převážně se jednalo o čerpání vody, ale například u Předměřic nad Labem popadaly dráty vysokého napětí na silnici první třídy z Hradce Králové na Náchod. Na Rychnovsku u obce Janov hasiči odstraňovali z komunikace padlý strom a u Dobrušky odklízeli bahno ze silnice první třídy.

V úterý odpoledne napršelo v Hradci Králové minimálně 25 milimetrů vody. Mnohé z městských kanálů návaly vody nezvládaly, zatopen byl například průjezd pod železnicí v městské části Věkoše.

V úterý odpoledne napršelo v Hradci Králové minimálně 25 milimetrů vody. Mnohé z městských kanálů návaly vody nezvládaly, zatopen byl například průjezd pod železnicí v městské části Věkoše.

FOTO: Ludmila Žlábková, Právo

Vyplavená domácnost v Třebechovicích

Vyplavená domácnost v Třebechovicích

FOTO: HZS Královéhradeckého kraje

Problémy byly i na železnici. Zpoždění řady vlaků způsobila porucha světelné signalizace na některých přejezdech, například v Hořicích a Jinolicích na Jičínsku. Nejvíce poruch bylo na Náchodsku. Až do nočních hodin se opravovala signalizace na trati mezi Smiřicemi a Jaroměří a Jaroměří a Malými Svatoňovicemi.

Na Pardubicku hořely stromy

Bouřka s přívalovým deštěm zasáhla v úterý po 15:30 i Pardubický kraj. „Hasičské vozy profesionálních a dobrovolných hasičů se postupně rozjely do Lázní Bohdanče, Rybitví, Stojic a Starého Mateřova. Ve třech případech se jednalo o čerpání vody ze sklepních prostorů, v Bohdanči na sídlišti pak vodu hasiči odčerpávali ze dvou výtahových šachet,“ řekla mluvčí Vendula Horáková.

Hasiči na Pardubicku vyjížděli k několika spadlým stromům.

Hasiči na Pardubicku vyjížděli k několika spadlým stromům.

FOTO: HZS Pardubického kraje

Hasiči vyjížděli také do Lázních Bohdaneč k hořícímu stromu, do kterého udeřil blesk. Další hořící strom po zásahu bleskem hasiči uhasili ve Starém Mateřově. Na několika místech kraje vyjížděli také k likvidaci popadaných stromů.

V jižních Čechách se bouřka přehnala přes všechny okresy

Napilno měli i jihočeští hasiči, kteří od úterního poledne do půlnoci vyjeli k 26 zásahům spojeným s následky bouřky. „Přestože se bouřka přehnala přes celé území kraje a zasažena byla území všech okresů, nebyla situace z pohledu hasičů nijak dramatická,“ řekla mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Hasiči ve většině případů odklízeli spadlé stromy z vozovek, vyjížděli také k celkem čtyřem požárům, jejichž příčinou byl úder blesku. Podle mluvčí se ale nejednalo o významné události, při nichž by vznikly vysoké škody.

Naopak velké problémy způsobil déšť na západě země, kde také meteorologové v úterý vyhlásili stav povodňové bdělosti. Například v Kocourově na Klatovsku voda z místního potoka zatopila více než desítku domů. [celá zpráva]