Počínaje 1. červencem pojišťovny přestaly pacientům připlácet na menší balení některých medikamentů. Jedná se o desítky přípravků na bolest, alergii, kašel a další léky, které dosud bylo možné zakoupit na recept i volně. [celá zpráva]

Přestože lékárníci upozorňují, že se omezení týká pouze menších balení léků a pojišťovny budou nadále proplácet balení velká, pacienti se bouří. "Je tady právo pacienta na plně hrazený lék, takže si jej v ordinacích můžeme vynutit," burcuje svaz na svém webu a doporučuje lidem bojkot léků, které pojišťovny nehradí.

V praxi se totiž údajně často nedodržuje postup, kdy lékař předepíše pacientovi pojišťovnou hrazený lék, ačkoli ze zákona podle Gajdůškové musí v každé lékové skupině existovat přípravek, který je plně hrazen právě pojišťovnami.

Prostřednictvím Gajdůškové proto Svaz pacientů vyzývá, aby lidé zatlačili na lékaře. "Doporučujeme pacientům, aby požadovali po svých ošetřujících lékařích předepisování léků, které již nemusí doplácet a v praxi tak trvali na dodržení ústavního principu práva na bezplatnou zdravotní péči na základě veřejného zdravotního pojištění," vyzvala senátorka.