Původní projektant z firmy Aria vyčíslil předpokládané náklady na rekonstrukce na 168 miliónů korun. Hejtmanství si pak ale našlo nového projektanta; Richard Bartík, jenž si založil firmu Arcia, vyčíslil náklady na 220 miliónů korun.

"Podle operativních poznatků policie pomáhala Rathovi a spol. s hledáním nového projektanta právě společnost Energie stavební a báňská (ESB)," napsal server. Firma možný střet zájmů prostřednictvím mluvčí Jany Neckařové uvedla, že se o střet zájmů nejedná.

Bartík prý dříve působil jako obchodní ředitel ESB, která získala ve středních Čechách řadu zakázek. Případ předala Jirátovi do středních Čech žalobkyně z Ústeckého kraje Lenka Bradáčová. Přesun se zdůvodňuje tím, že se hlavní trestní čin stal ve Středočeském kraji.

Na nepříslušnost státního zastupitelství dříve poukazovali Rathovi obhájci. Ratha policisté zadrželi v polovině května s krabicí, v níž bylo sedm miliónů korun. Podle policie to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku.

Poslancovo stíhání bude sněmovna potvrzovat v úterý; v případě odsouzení mu hrozí až dvanáctileté vězení.