Opozici nepomohly ke zvrácení tohoto návrhu ani obstrukce, které měly za následek protažení páteční schůze, která obvykle končí dříve, do večerních hodin. Opoziční poslanci dokonce opakovaně žádali o přerušení schůze, vládní zákonodárci je však pokaždé přehlasovali.

Změna valorizace je jedním z úsporných opatření kabinetu, kterými chce udržet plánované schodky rozpočtu. Návrh počítá se zpomalením růstu penzí v letech 2013 a 2015, kdy by se důchody valorizovaly pouze o třetinu inflace a třetinu růstu reálných mezd.

Páteční hlasování nepřímo v praxi potvrdilo také sněmovní většinu nové koalice ODS, TOP 09 a politiků kolem Karolíny Peake. Pro vládní návrh hlasovalo 85 poslanců, proti bylo 79. Ruku nezvedli sociální demokraté, komunisté i poslanci Věcí veřejných.

Poslankyně rozdráždila opozici výrokem o válce

Poslanci už ráno odsouhlasili návrh hlasovat až do nočních hodin, bude-li to nutné, a zejména poslanci KSČMČSSD tohoto hojně využívali k natahování pátečního jednání. Během něj se za řečnickým pultem vystřídala řada poslanců z obou pólů spektra.

Jako kopanec do vosího hnízda například zapůsobil výrok poslankyně TOP 09 Gabriely Peckové, která uvedla, že se důchodci úsporným opatřením přizpůsobí, jelikož se mnozí z nich narodili za války a „svůj život prožili v režimu, který jim žádné extra zbohatnutí nedovolil“. [celá zpráva]

O pozdvižení ve Sněmovně se postaral také proslulý rétor David Rath, který označil ministry KalouskaDrábka za misantropy, kteří nenávidí lidi a proto vymýšlejí způsoby - jako jsou vládní úsporná opatření - která je co nejvíce potrápí. [celá zpráva]