Podle policie lze ČR stále považovat za zemi, kterou lidé podezřelí z napojení na teroristické organizace využívají hlavně jako svou základnu, nikoliv terč útoků. "Zpravidla je využívána k tranzitu osob, získávání materiálního a finančního krytí, usnadnění vstupu, pohybu a pobytu v zemích schengenského prostoru nebo jako místo pro páchání jiné trestné činnosti," uvedl mluvčí.

Bezpečnostní složky se zaměřují kromě radikalizace imigrantů z islámských zemí také na konvertity. Podle Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) byly totiž loni zaznamenány případy Čechů s bohatou násilnou trestní minulostí, kteří přijali islám. "Uvedené osoby konvertovaly převážně v průběhu výkonu trestu odnětí svobody. Jako zájmová se z pohledu vnitřní bezpečnosti jeví především jejich možná radikalizace," upřesnil mluvčí Pavel Novák.

Osamělí vlci

Ministerstvo ve zprávě také uvádí, že lze pozorovat trend "teroristů na volné noze", takzvaných "osamělých vlků". Podle policie využívají k upevnění své ideologie a získávání informací především internet, ale nejsou přímo napojeni na teroristické skupiny.

"Ukazuje se, že jejich motivace je výslednicí ideologie, která kombinuje osobní mstu, frustraci a nespokojenost jedince s náboženským nebo politickým rozhořčením," dodal mluvčí.

České bezpečnostní složky sice loni nezaznamenaly přímý teroristický útok, vyšetřovaly ale podobnou událost: u obchodního domu Ikea v Praze byl počátkem září nalezen nástražný výbušný systém. [celá zpráva]

Video

Evakuace Ikey kvůli bombové hrozbě. Reportáž z 2. září 2011. Zdroj: Novinky.cz

Takové incidenty se staly také v Německu, Nizozemí, Belgii a Francii. Vyšetřování ukázalo, že nešlo o teroristický útok kvůli ideologii, ale o vydírání. Mezinárodní vyšetřovací tým se později dostal na stopu dvěma pachatelům, které zadržel v Polsku.