Hlavní obsah

Řidiči pod vlivem musí na odběr krve neodkladně, rozhodl soud

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Policie nesmí u řidičů zbytečně navyšovat prodlevu mezi dechovou a krevní zkouškou na alkohol. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud (NSS) s poukazem na případ ženy, které policie při orientační dechové zkoušce naměřila 0,2 promile alkoholu, ale když ji policie dopravila k odběru krve, byla již hladina alkoholu neprokazatelná. Žena tak podle všeho ujde trestu.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

"Odvoz podezřelého z přestupku k odbornému lékařskému vyšetření může být oddálen pouze prováděním nezbytných úkonů Policie ČR, které by již nebylo po odběru krve možné vykonat," stojí v rozsudku senátu s předsedkyní Danielou Zemanovou.

Nejvyšší správní soud konkrétně rozhodl ve prospěch řidičky z Karlovarského kraje. Policisté ji v červnu 2009 pozdě v noci zastavili v Karlových Varech. Nadýchala 0,2 promile po odečtení toleranční odchylky. Pití alkoholu před jízdou popřela. K odběru krve se dostala až za 72 minut, kdy již laboratorní vyšetření věrohodně neprokázalo požití alkoholu. Prodleva vznikla tím, že policisté čekali na pracovníka karlovarského magistrátu, který ženě odebral řidičský průkaz.

Policie musí jednat rychle a ne čekat na úředníka

V přestupkovém řízení dostala žena pokutu 10 000 korun a vyslechla si zákaz řízení na půl roku. Krajský soud v Plzni ale rozhodnutí úředníků zrušil. Neměli prý dostatek důkazů, a to zvláště kvůli tomu, že před lékařským vyšetřením nastala zbytečná prodleva. Odbor dopravy Krajského úřadu Karlovarského kraje proti tomu podal kasační stížnost, ale Nejvyšší správní soud ji zamítl.

"V projednávané věci Policie ČR nedodržela svoji povinnost zajistit žalobkyni odborné lékařské vyšetření ke zjištění alkoholu v krvi co nejdříve," rozhodl NSS. Na úředníka prý policisté čekat neměli, řidičský průkaz mohli na úřad poslat i druhý den. Úředníci v přestupkovém řízení navíc chybovali tím, že sami použili vzorce na výpočet odbourávání alkoholu v krvi vlivem metabolismu. Podle soudu to měli svěřit znalci.

"Problematika odbourávání alkoholu v těle je problematikou poměrně složitou a navýsost odbornou. K jejímu posouzení je tedy příslušný nikoliv správní orgán, ale znalec či znalecký ústav specializující se na tuto problematiku," stojí v rozsudku.

Reklama

Výběr článků

Načítám